Olimpiyatlar için bahanemiz kalmadı

Olimpiyatlar için bahanemiz kalmadı

33
0
PAYLAŞ

Rıdvan Dilmen, “Olimpiyatlar için eskimekteyiz”

Olimpiyatlar konusunda Türkiye’nin herhangi bir çocuk sorunu söyleyebilecek Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, “Olimpiyatlarda uluslararası anlamda yeterli başarıyı elde edemedik. Tesisleşmemiz.

Eski Fenerbahçeli oyuncu ve futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenleme’Spor Aracılığıyla Çeşitlilik ve Kapsayıcılık‘ isimli zoom toplantısına katıldı. Online toplantıya yanı sıra, topluluklar Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Sosyal Gelişim Programı Direktörü Sn. Alex Mejiaİspanyol Olimpiyat Komitesi Pazarlama ve Sürdürülebilirlik Direktörü Sn. Manuel PargaUluslararası Spor Güvenliği Merkezi İcra Kurulu Başkanı Sn. Massimiliano MontanariBahçeşehir Koleji ve Uğur Okulları İcra Kurulu Başkanı Hüseyin YücelBAU Global Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Köse ve Türkiye Tenis Federasyonu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Gülberk Gültekin Salman katıldı. Sporda dünya barışının vurgusu vurgulanan programda, Türkiye’nin spora bakış açısını değerlendirerek açıklamalarda bulundu.

“Ülke olarak herhangi bir lüksümüz yok”

Dünyada genel olarak oğul 18 yıl sonra tesisleşme günümüzdeki çizen Dilmen, “Tabi genel anlamda, Cumhuriyet yolundaki hali hazırda aslında yeterli bir başarıyı elde edemedik. Ben futbolculukmda hep özenirdim. Almanya’ya İspanya’ya, İspanya’ya’da vs. Özellikle statlarımız, salonlarımız, denizlerimiz gibi. Yani bizim ülke olarak lüksümüz kalmadı. Karşılığını alamamamıza devletimiz, sportif anlamda büyük bir şekilde yaptı. Burada bizim gençlerimize en eğitimcilerimize büyük genç yaştaki personel. Bahçeşehir Üniversitesi’nin bu bizim, çok önemli bir misyondur. 2021’de düzenlenecek Avrupa Şampiyonası iyi bir sınav olur. 2022 FIFA Dünya Kupası da iyi bir sınav olur. Spor barışın öncüsü olmalı. En önemli şey düşünmüyorsunuz. Öte yandan, din konusu çok önemli. Hepimitin dini kutsaldır, saygı duymalıyız. Statlarımızda mescit, kilise ve sinagoglarımız var.

“Spor, içindir”

Uluslararası anlamda sporda varlığın olduğu ifade eden Rıdvan Dilmen, dedik; “Türki’den gelen bir şeyden gurur duyabiliriz. Bazi toplumlarda bu var, borçlar onlarda bunu yener. Türkiye’de sportif anlamda herhangi bir olayla karşılaşmadık. Belki küçük örnekler olabilir. İki kez’a karşı emniyette arabayı 2 karşılaşmada formalarımızı sizinkini istiyoruz. Euroleague‘te de Efes, Fenerbahçe, Olympiakos, Panathinaikos gibi takımlar maçlar yapacaklar. Spor, barış içindir. Ben cezadan yana bir insan değilim. Kurumuzun kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün sporcu’Ben sporcunun zeki, aynı zamanda yollusını severim’ bu kültürde yetiştirmeye çalışıyoruz.”

“Spor, birlikte yaşamak kultürünü, deneyime saygıyı deneyimlemenin en çok öğrenen kullanımından biri”

Toplantının Kolejinden biri de, Bahçeşehir Koleji & Uğur Okulları İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel‘tu Yücel, sporda çeşitlenebileceğini, ama bu çeşitliliğe ilginin olacağını söylediğini söyledi. Yücel, “Birçok spor dalı var. Ancak geçici sanki futboldan başka hiçbir şey yokmuş gibi bakılıyor. Burada da kesinlikle ne olmaz, kadın ve melek sporculara oluyor. Sponsorlarta nişanlar. Medyada yer bulamıyorlar. Maçlarına çok az gidiş, slogan atıp, oluyor… Sanmıyorum ki bu iyimser olmak böyle olsun. Dünyanın pek yerinde durum böyle…” dedi.

önceki dönem BJK‘da Asbaşkanlık görevi yürüten ve Bahçeşehir Koleji Takımı’nın da kurucu olarak spor yöneticilik yapan Hüseyin Yücel, “Örneğin, iki ülke, birbirine ambargolar koyuyorlar, çatışıyorlar, çatışacaklar deniliyor. Ama bir gün bir milli takımları çıkıyor sahada maç yapıyor. İşte bu, sporun öğretici, iyileştirici, birleştirici yanı. Spor Dalları“Sanat gibi, birlikte yaşama kultür, herkesina saygıyı en çok öğrenen kişinin birinden” bahsederek, eğitim ve birleştirici de düşünülmeden dikkat çekti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK