Koronavirüs Sonrası Spora Başlamak

Koronavirüs Sonrası Spora Başlamak

37
0
PAYLAŞ

Corona virüs iskelesi vaka gibi ile birlikte normalleşme bir atılıyor. 1 Haziranda alışverişler ile birlikte restoran, kafeler, park ve bahçeler, kıraathane, dolucalar, spor salonları, plajlar, müzeler ve turizm tesisi faaliyete geçti. Uzun suredir evde hareketsiz kalan yaşamlar hayatta yaşamak, fit görünmek, kilo vermek gibi nedenden spor salonlarına, pilatesHavva Fitness‘a gitmeye başlarken sakatlıkların yaşanmaması için ne yapmalıyız?

Spora başlamanının sistemi kas sistemi sakatlıklarına da davetiye çıkarabileceğini gösteren Romatem Bursa Spor Hekimi Uzm. doktor Gökhan Özhan, “ Düzenli olarak yapılan sporun vazgeçilmezleri olacak kadar kullanılmayacak olan kişilerden gelecek olan sakatlıklara da yol açılır. Virüsten dolayı hareketsizlik ve iki evde oluştan kontrolsüz bir şekilde spor yapmak geri dönülmez sonuçlar doğurabilir. Vatandaşlar evde yaşadığımız bu süreyi telafi etmek isteyenler. Sporun orta ya da uzun vadede sona erdirilmesini unutmayın sportif aktivitelerinize yavaş yavaş ve yavaş yavaş ilerlemeta fayda var. Tüm anatomik problemler, kas hakları ve sakatlık eksikleri için iyi olacaktır. Profesyonel sporcular sürekli kontrollar ancak sürekli aktif olmayan insanlar spora başlangıçaşamasında özellikle risk “olarak” kullanılırlar.

Ani Ölümler Erkeklerde Daha Fazla

Özhan sözlerine şöyle devam etti: “Koruulann birisi ani ölümlerdir. Sportif yaşamda veya takip eden 1 saat içinde bir şekilde ciddiyetinden dolayı. Erkeklerde ve 35 yaşın üzerinde oranı daha yüksektir. Genç yaşlarında olanlar spor yapmayanları ile iyildiğinizde bir okuldaki öğrenci sayısı 2.5 kat daha fazla. Bu artış spora başlamadan önce, bir hekime başvurulmalı, bir aile hastalığını azaltmaktadır.”

Spora Başlamadan Sakatlıkların Önüne Geçin

Özhan, “Spora sakatlıkların önüne geçmek için devam ediyor. Spor, sağlıklı yaşam demektir. Beslenme şekli ve düzeninin sağlanmasının bir parçası. Planlı programlı çalışması ve çalışması gerekiyor. Doğruluğu iyi tanıyın ve iyi okuyun. Günlük haftalık ve haftalık planlamaları planlama konusunda uzman planlama. Planda yapılan yeni başlangıçlar için kötü sonuçlar doğurabilir” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK