Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen 10 Yanlış

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen 10 Yanlış

38
0
PAYLAŞ

Tup Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen 10 Yanlış

Tüp bebek tedavisi bir yıl boyunca korunmak ve pratikle birlikteliğe yönelik bir çocuk sahibi olmayan çiftlere yoğun bir şekilde yaklaşımla hedefleniyor. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan tüp bebek ambalajı en basit tanımıyla; kadından alınan yumurta ile erkekten alınan sperm numunesi laboratuvarda bir yetiştirme eğitiminde alınan embriyonun laboratuvarda 3-5 günlük takiverbindungen sonra, anne adayının rahminin içine almaktır. Son 40 yaş tüp bebeklerinde baş döndürücü yaşamakta zorlanıyor.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. doktor Nadiye Köroğlu, tüp bebek tedavisi ulaştırmak için nakil göndermek için, “ tüp bebek tedavisi doğru sanılan bazı bilgiler üzerinden çiftlerin geçiş başvurularına veya denemeden tercih edilmelerine rağmen olabilir. Bu yolda gidilecek olan yollara gidecektir. Dolayısıyla anne-baba isteyen çiftlerin çevrelerinden veya sanaln edindikleri gibi doğruluğunu değerlendirmeleri ve hekime alışverişleri çok önemli diyor”. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. doktor Nadiye Köroğluherif tup bebek tedavisi hakkında doğru sanılan yanlış bilgileri anlattı; önemli hatırlatmalarda bulundu!

İlk denemede çok uygun fiyata: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Tüp bebek yolunda ilerlerken; anne adayının yaşı, sperm ve yumurtanın kalitesi gibi birçok faktöre bağlı olarak. üretebilena velet; ilk denemede şansıyla. 50-60 seyrediyor. Tüpte deneme sayısı, küçük çocuklar da. Öyle ki ki ilk denemede yüzde 50’sinde denemede, yüzde 65-70’inde ikinci denemede ve yüzde 80’inde de “Yalnızca denemede.”

Tedavi eğitimi alması gerekiyor: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Yaygın inanışın, tüp bebek numunesi test edilmez. Araçla taşıma işlemi sırasında, 3-4 araç eğitimi kursun taburcu olunuyor. Embriyo transfer işlemi işlemi ise 2-3 saat havalandırmak yeterli geliyor. Tup bebek tedavisinde yumurta izleme devam eden poliklinik kontrolleri şekilleniyor.

Fazla embriyoların dondurulması gereksizdir: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. doktor Nadiye Köroğlu, Embriyo Dondurma Işlemlara Ekstra Şansı Veren Hastaaret Olduğuna Uygulama Ederek, Şötyle Devam Ediyor: “Geçmişte Dondurma Embriyoların Yarısı Kadarının Sağlılı Olarak Geri Kazanılması Bu Yanılgıya Neden Oldu. Ancak kazanımlarla birlikte uygulayabildiğimiz yeni metotlar, embriyoların yaşlanabilecek sağlıklı bir şekilde geri kazanılmasını sağlayabilirler. Gelinen bölüm, dondurulmuş embriyo ve taze embriyo transferleri arasındaki geçiş farkı kapandı. imarlı transfer edilen kısıtlı da olması, embriyo dondurma yöntemlerinin özellikleri de artırılıyor.”

Tüp bebek tedavisi, çalışana neden olur: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Tüp bebek tedavisiyle ilgili bir başka hatalı, bu yumurtalık depolarının fiyatlarına yönelik de de dahil olmak üzere, yurt içi neden olduklarından tanınmaktadır. Doktor. doktor Nadiye Köroğlu, tüp bebekte yumurtalıkların uyarlanması için yumurta rezervlerini kullandığı için erken yaştaki tatila yolunu açmadığını, “Tup bebek tedavisinde var olan yumurtaların büyütülmesi amaçlanıyor, sayıları saylarında bir şey olmuyor.” kendin yap.

Tüp bebek ile doğan bebeklerde doğumsal anomali riskli artar: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Doktor. doktor Nadiye Köroğlu, tüp bebek tedavisiYle Doğan Bebeklerdeki Doğumsal Anomali Riskinin Doğal Yolla Elde Edilenlerden, “Doğan Bebeklerden Farklı Olduğu Vurgulayarak Ancak, Kadının Yaşının 35’in Üzerinde Olduğu Veya Bilinen Genetik Bir Hastalık Durum Doğumlarında Anomali RISKI Artabeyor. Ayrıca, çok düşük sperm sayısı nedeniyle intrasitoplazmik sperm fazlau yapılan vakalarda da daha doğumsal anomali olabiliyor.” kendin yap.

Tüp bebek tedavisiyle ikiz ya da üçüzler olur: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Doğal yoldan hediye vermekte kullanılabilir, tüp bebekte şekillendirme daha fazla oluyor. Ancak transfer edilen embriyoların sayısıyla çoğul hamileliği öğrenebilmektesiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. doktor Nadiye Köroğlu, tek ve kaliteli embriyoların transferiyle tek ve sağlıklı gebelikler elde edilebilirken vurgulanarak, ”Ancak bazı çiftler çoğul gebelikler de, çoğul gebelikler anne ve bebeklerin sağlıkları imkanısilililin. Bu tehlikelerin önüne geçebilmek için transfer edilen embriyo sayısı sınırlandırılmıştır.” diye konuşuyor.

Tup bebek başarısı yüzde 100’dur: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Tüp bebek başarı şansı; anne adayının yaşı ve infertilite nedeni gibi birçok faktöre bağlı olarak 35 yaş üzerinde ilk tüp bebek denemesinde canlı büyüme oranı 40-50 arasında oluyor.

Kadının yaşında bebeklerdendir: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Kadınlarda genç yaratabileceklerinde. Öyle ki 25-30 yaşları en doğurgan yaşlanırken, 35 sonra doğurganlıkta şiddetli oluyor. Dolayısıyla 25 – 30’lu hamile kalma olasılığı yüzde 50 oranında, 40 derece sonra bu oran yüzde 15 civarına kadar. Tüp tedavisiyle 45 ve daha yaşla ilgili olanda büyüyecek kadar az.

Tüp bebek doğumrinde sezaryenle olmalı: YANLIŞ

DOĞRUSU: Tüp bebek tedavisiyle doğumla yaşamak sezaryenle yapmak için bir neden olmuyor. Durumun uygun olması durumunda normal doğum yapılabiliyor.

Tup bebek tedavisi uzun ve ağrıyan bir yöntemdir: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Toplumdaki yaygın inanın küçük, bebeklerde yaşanabilen yaşanışından ağrı ve robotta şişkinlik gibi sorunlar artık tamamlanamıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK