Siğillerden kurtulmanın en kolay yolu

Siğillerden kurtulmanın en kolay yolu

119
0
PAYLAŞ

Siğillerden kurtulmanın en kolay yolu

Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, şeker hastalarında ve çocuklarda görülen siğiller, bulaşıcı bir viral hastalık olarak kabul edilir. Toplumda yaygın olarak kanser olarak anılan HPV’nin siğillere neden olduğunu belirten Op. Dr. Yüksel Aydın, “Siğillerin zaman zaman rahim ağzı kanseri gibi kötü huylu oluşumlara da yol açabileceğini söyledi. Ancak bu, HPV’nin neden olduğu her siğilin kansere neden olduğu anlamına gelmez.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her 10 kişiden 1’ini etkileyen insan papilloma virüsü (HPV), her yaştan insanda ortaya çıkabilen siğillerin başlıca nedeni olarak biliniyor. Siğil oluşumunun bağışıklık sistemi zayıf kişilerde, şeker hastalarında ve çocuklarda sık görüldüğüne dikkat çeken Op. Dr. Yüksel Aydın, “Toplumda sıklıkla kanser olarak anılan HPV, aslında siğillere neden olan bulaşıcı bir virüstür. Genellikle iyi huylu oluşumlar olarak ortaya çıkan ve vücudun herhangi bir yerinde görülebilen siğiller bazen rahim ağzı kanseri gibi kötü huylu oluşumlara da neden olabilmektedir. Ancak bu, HPV’nin neden olduğu her siğilin kansere neden olduğu anlamına gelmez.

Genital siğil bulaşma riski yüksek

Siğilin oluştuğu bölgeye göre semptomların değişiklik gösterdiğine dikkat çeken Op. Dr. Yüksel Aydın, “Bazı siğiller cilt izlerine benziyor, küçükler ve renk değişikliği gösteriyorlar. Bazıları daha büyük ve ten rengi olabilir. Bazı siğiller ağrı veya acı hissetmeyebilirken, diğerleri için durum tam tersi olabilir. Ağız ve genital bölgedeki siğillerde kanama görülebilir. Çoğunlukla bulaşıcı olan siğiller için cilt teması en temel risk faktörüdür. El ve ayaklarda siğil yayılma riski daha düşük iken özellikle genital siğillerde risk çok yüksektir. Bu nedenle genital bölge ve kuyruk siğilleri bir uzman tarafından muayene edilmeli ve vakit kaybedilmeden tedaviye başlanmalıdır.

Radyo frekans yöntemi ile siğillerden 5 dakikada kurtulmak mümkündür.

Öpücük. DR.Yüksel Aydın, şirkette siğil tedavisiAyrıca, neler olup bittiğine dair birçok yanlış anlaşılma olduğunu da belirtti. İncir sütü, aloe vera, elma sirkesi gibi kulaktan dolma yöntemlerden uzak durmaya karşı uyarır, Op. Dr. Aydın, “Bilimsel temeli olmayan yöntemler mevcut tabloyu daha da kötü bir noktaya kaydırarak tedaviyi zorlaştırabilir. Ancak modern tedavi yöntemleri ile 5 dakika gibi kısa bir sürede siğillerden kurtulmak mümkündür. Gündüz kliniği olarak uzun yıllardır tavsiye edilen ve en başarılı tedavi yöntemlerinden biri olan radyo frekans yöntemini kullanıyoruz. Siğillerin yakılarak radyo frekansı kullanılarak cildin temizlenmesi olarak tanımlanabilecek bu işlem, cilt yüzeyinde ve anüs gibi bölgelerdeki her türlü siğilleri tedavi edebilir. Kullandığımız diğer yöntemler ise siğillerin dondurulması için sıvı nitrojen gazının kullanıldığı kriyoterapi, ayak tabanı gibi derinin kalın olduğu bölgelere uygulanan lazer yöntemi ve ilaç tedavileridir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK