Sigarayı Bırakmak İçin Bunları Yapın

Sigarayı Bırakmak İçin Bunları Yapın

115
0
PAYLAŞ

Sigara içmek istiyorsanız 3 dakika erteleyin ve “1 sigara bir hiç” demeyin!

Sigarayı bırakmak için bunu yapın

sigara içmeyi bırak

Kendiniz için doğru zamanı belirleyin

Sigarayı bırakmak bir değişim sürecidir. Kişinin günlük yaşamını, çevresini, arkadaşlarını ve eğlencesini değiştirmek anlamına gelir. Sigarayı bırakmak için öncelikle kişinin bunu istemesi gerekir. Kişi kendini hazır hissettiğinde sigara bırakma programına dahil olması sigarayı bırakma başarısını arttırmaktadır. Akıllarında bir sigara bırakma günü ayırmaları istendi; Doğum günü veya herhangi bir tarih olabilir. Ayrıca sağlıklı baş etme stratejileri geliştirmek, duyguyu belirlemek ve hangi duyguyla baş edebilmek için sigara içmek gerekir.

Sevdiklerinizden destek isteyin

Bırakma ve kullanmama kararının arkadaşlar, aile ve sosyal çevrelerle paylaşılması ve bu konuda desteklerinin aranması önemlidir. Evde başka bir sigara içen varsa, birlikte bırakmak bu süreci ikinizin de yaşamasını kolaylaştıracaktır.

Sigara içmeyen arkadaşlarınızla tanışın

Sigarayı bırakırken kişinin sigara içenlerle değil, içmeyenlerle vakit geçirmesi, sigara içen arkadaşlarla görüşmeyi ertelemesi veya yanında sigara içmemelerini isteyerek destek araması önemlidir. Ayrıca bu süreçte sigara içmeyi teşvik eden yerlerden uzak durulmalıdır.

nikotin sakızı deneyebilirsin

Nikotin sakızı bu dönemde faydalıdır. Şiddetli bir içme ihtiyacı varsa, kısa bir süre çiğnemek ve yanağı tutmak fiziksel bağımlılığı ortadan kaldıracak ve rahatlama sağlayacaktır. Her gün içilen sigara sayısı, bağımlılık düzeyi ve soluduğunuz havadaki karbon monoksit düzeyi ölçülerek bırakma yöntemi seçilebilir. Yöntem ayrıca tıbbi geçmişe ve mevcut sağlık durumuna göre belirlenir. Bu dönem, nikotin sakızları veya yamaları ile nikotin replasman desteği veya bazı pratik önerilerle ilaç tedavisinin birleştirilmesiyle kolaylıkla atlatılabilir.

Sigarayı erteleyin!

Araştırmalar, sigara içme isteğini 3 dakika ertelemenin sigara içme isteğini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Bu süreç kişiden kişiye farklılık gösterse de erteleme, terk edilmek üzere olan her alışkanlık için önemli bir taktiktir. Sigara içme isteği ortaya çıktığında, kişinin başka bir şeyle meşgul olması, kendini oyalamak için dikkatini dağıtması, mevcut arzuyu anlaması ve duyguyu tanımlamaya çalışması yararlıdır. Örneğin; Mutfağa gidip bir içecek hazırlamasına veya bir havuç veya salatalık alıp yemesine, sakız çiğnemesine ve dudak bağımlılığı konusunda dikkatini dağıtmasına izin verir. Yine yakın bir arkadaşıyla yapacağı telefon görüşmesi, balkonda yürüyüş, duş veya sokakta kısa bir yürüyüş, bu yoğun arzusunu yenmesine yardımcı olacaktır. Özellikle süpervizöre yoğun talep olduğunda ertelenmiş başvuru isteği azaltacak hatta geçiştirecektir.

Sigara içildiğini gösteren nesneleri kaldırın

Evde sigarayı hatırlatan sigara kutusu, çakmak, kül tablası gibi eşyalardan kurtulmak, kıyafetlerini kuru temizleme ile evden sigara kokusunu gidermek uzun bir yol kat edecektir.

Alışkanlığa farklı meslekler ekleyin

El alışkanlıklarının da ön planda olduğu sigara bağımlılığında el ele tutuşmayı gerektiren bir durumla baş etmek faydalı olabilir. Bu, masanızı düzenlemek, yazmak, bir arkadaşınıza mesaj atmak gibi birçok şey olabilir.

Kafein tüketimini azaltın

Sigara içme isteğini tetikleyen düşünce, duygu ve durumların farkındalığını artırmak, refakatçileri ve koruma ifadelerini (kahve, sigara gibi) keşfetmek ve bu eşleştirmeleri kırmak, sigarayı bırakmada davranış değişikliğine yol açan önemli adımlardır. Örneğin; Kahve sigarayla birlikte giderse kahve tüketimi azaltılabilir veya sigarasız denenebilir. Böylece zihinsel yoksunluk hissi azalacaktır. Sigarayı bırakmak, kişi ne kadar bırakmak istese de, sigarayı bırakmamanın neden olduğu davranış değişikliği ve yoksunluk belirtileridir (sinirlilik, uykusuzluk, iştah değişikliği gibi). İki terazi gibi düşünceler birbiriyle çelişir.

Hobilerinize zaman ayırın

Sigarayı bırakmak, hobilere odaklanmak ya da yeni bir hobi edinmek, dışarıda daha fazla vakit geçirmek ve fiziksel aktivite yapmak mutluluk hormonunu yükseltir ve insanı güçlü tutar. Kişi zararlı ama hoş bir alışkanlıktan kurtulurken kendisini mutlu eden şeylere daha fazla yer vermeli, kendini sevmeli, kendini iyi hissettiren şeyleri belirlemeli ve bunu sık sık yapmaya çalışmalıdır.

Meditasyon, yoga yapmak

Yoksunluğun olumsuz duygularıyla baş etmek için yoga, meditasyon, egzersiz gibi aktivitelerde bulunmak da faydalıdır.

“Nasıl olsa duracağım, bir sigara yakayım, bir şey olmaz” demeyin!

Ne olursa olsun, tek bir sigara yakmamak çok önemlidir. Bıraktıktan sonra dikkatli ve dikkatli olmak gerekir. Canınız sıkıldığında veya hoş bir anınızda “Sigara yakarım tamam, bırakırım” demeyin. Sizi bekleyen güzel ve sağlıklı geleceği hayal edin; Sevdiklerinizi düşünün ve o sigarayı yakmayın. Sigarayı bırakmak hem yaşam kalitesini artıracak hem de sevdiklerinizle birlikte uzun, sağlıklı ve mutlu yıllar geçirmenin en önemli adımı olacaktır. İnsanlar için her şey küçük adımlarla başlar. Everest’e bile adım adım tırmanılabilir. Hayattaki küçük adımlar bizi istediğimiz yere götürecektir, kararlı olduğumuz, istediğimiz sürece, motivasyonumuzu kaybetmeyiz.

Gerektiğinde uzman yardımı alın

Sigarayı bırakmada bu davranış değişikliğini sağlamada tıbbi tedavilerin yanı sıra psikoterapi en etkili yöntemdir. Bu süreçte destek almak önemlidir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK