Mindfulness Nedir ve Nasıl Yapılır

Mindfulness Nedir ve Nasıl Yapılır

131
0
PAYLAŞ

Mindfulness nedir diye soracak olursak, içinde bulunduğunuz anı ve o anda çevrenizde olup bitenleri olduğu gibi fark etmek anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Kişinin algılarını yeterince açabilmesi ve zihinden geçen düşünceleri, vücudun neler hissettiğini, kısacası neler olduğunu anlayabilmesi ve yargısız onlarla kalabilmesi durumunun tanımıdır.

Farkındalık için; Jon Kabat Zinn, “Açık, nazik ve yargılayıcı olmayan bir şekilde bilinçli dikkatle ortaya çıkan farkındalık” diyor.

Mindfulness, insanlarda uzun süredir var olan doğal bir yetenek diyebiliriz. Ancak zamanla edindiğimiz çeşitli alışkanlıklar ve davranışlarla birlikte kişinin bu yeteneği giderek azalmıştır. aslında bu yüzden farkındalık Takviye gerektiren bir fonksiyondur. farkındalık Özelliğimiz geliştikçe zihnin netliği artar ve deneyimlerimiz ve hedeflerimiz netleşir. Bilincimiz gelişir.

Farkındalıkla bilinçli farkındalık

Mindfulness olarak da adlandırılan Mindfulness ve farkındalık birbiriyle karıştırılan kavramlardır. Her ikisi de genellikle aynı olarak algılanır. Farkındalık, meydana gelen veya meydana gelen bir durumun farkında olma durumunu ifade eder. Farkındalık, bu farkındalığı mümkün olduğunca nazik ve nesnel bir şekilde sunmanın bir yoludur. Bu nüans küçük görünse de çok şey değiştirir.

farkındalık nedir

Şehir hayatı, yoğun iş temposu ve sürekli maruz kaldığımız şeyler konsantre olmamızı çok zorlaştırıyor. Farkındalık uygulaması aslında bu konuda bize yardımcı oluyor. Dikkatimizin gittiği yöne odaklanmamıza yardımcı olur. Farkındalık uygulaması, kontrolümüz dışında dağılmış ve son derece basit yöntemlerle toplamamız zor olan dikkati temizlemekten sorumludur.

Farkındalık Meditasyonunun Hayatınıza Faydaları

Mindfulness MeditasyonuDikkati belirli bir noktaya çekmek için geliştirilmiş bir beceridir. Farkındalık, farkındalık, şimdi, yani. Mindfulness meditasyon teknikleri kullanılırken nefes alma, farkındalık, odaklanma gibi kavramlar ön plana çıkıyor. 10 dakika ile başlayan bu meditasyonlar zamanla uzayabilir. farkındalık Meditasyon yapmanın en kolay yolu şu şekildedir;

Bir sandalyeye yaslanmadan sırtınızı dik bir şekilde oturmaya çalışın. (Bu egzersizi ayakta da yapabilirsiniz)
Gözlerini kapat.
Nefesinize odaklanın ve nefesin vücudun hangi kısmına odaklandığına dikkat edin. Midede mi yoksa göğüste mi?
Ardından normal nefes almaya devam edin ve nefesinizi takip edin.
Bunu yaparken dikkatiniz dağılıyorsa, ne düşündüğünüzü fark edin ve nefes almaya devam edin.
Birkaç dakika sonra gözlerinizi açın ve meditasyonunuzun farkına varın.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK