Kombu Çayının Faydaları Nelerdir

Kombu Çayının Faydaları Nelerdir

108
0
PAYLAŞ

Sen Kombu veya Kamboçya çayı Son zamanlarda popülerlik kazanan sıra dışı bir çayla sizleri tanıştırıyoruz. Kombu çayı veya Kombu çayıSon zamanların en sağlıklı içeceklerinden biri olarak kabul edilir. Siyah veya yeşil çaya şeker ve maya katılarak yapılan bu çay, başta ekşi ve hafif ekşi tadıyla herkesi memnun etmeyebilir. Tabii ki, hazır olarak satın alabileceğiniz versiyonları da var. Ancak kendiniz yapmak isterseniz angarya sayılabilecek bir hazırlık süreci var. öncelikle sahip olduğun Kombu çayı mayasıihtiyacı olmak. Bundan sonra 7-10 gün güneş almayan bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Peki, Kombu çayıGelin bu kadar popüler ve sıklıkla tercih edilen faydalarına bir göz atalım.

Kombucha’nın faydaları nelerdir?

Probiyotikler açısından zengin
Probiyotikler aslında bağırsaktaki organizmaların doğal dengesini korumaya yardımcı olan faydalı bakterilerdir; ve kombu çayı tüketmek ayrıca sindirim sistemini iyileştirir ve enfeksiyon ve iltihaplanmayı önler.

Yaşlanma karşıtı etki
Kombucha’daki antioksidanlar, hücresel yaşlanma sürecini azaltmaya yardımcı olur ve böylece cilt sağlığında bir iyileşme gözlemlenebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olun
Hem sindirim hem de bağışıklık sistemleri aslında oldukça yakından ilişkilidir. Yani ön planda yer alan probiyotikler ile bağırsak sağlığı güçlendirilirken, aynı anda bağışıklık sistemi de bu faydadan etkileniyor. Kombucha’daki fermente bakteriler, sağladıkları iyi bakteri dozu sayesinde bağışıklığı artırır.

Kalp sağlığını destekler
Elbette güçlü kalp sağlığı için dikkat edilmesi gereken başka şeyler de var. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz gibi. Ancak kombu çayının bu rutine dahil edilmesi de iyi bir destek sağlayacaktır. Kalbin iç astarını ve kan damarlarını daha esnek tutarak kan akışını düzenlemeye yardımcı olurken, iltihabı azaltır ve kötü kolesterolü düşürür.

Kanser olasılığına karşı önlem
Antioksidanları yüksek olan kombucha, kanser hücrelerinin vücuttan çıkmasına yardımcı olan serbest radikallerin ve diğer zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olarak kanser riskine karşı bir kalkan oluşturur.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK