Kilo vermenin önündeki beş engel

Kilo vermenin önündeki beş engel

154
0
PAYLAŞ

Kilo vermenin önündeki beş engel

MacFit 42 Maslak antrenörü Onur İlhan, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için gerçekçi hedefler belirlemek gerektiğini belirterek, “Kilo vermeyi zorlaştıran sebeplerden biri de kaydettiğimiz kalorilere dikkat etmememiz. Egzersiz yaparken kardiyo yapmazsak yağ yakmak daha zor olur” dedi.

Sağlıklı besleniyoruz ve düzenli egzersiz yapıyoruz ancak kilo vermekte zorlanıyoruz. Tartıya çıktığımızda egzersizi bırakmasak ve yediklerimize dikkat etsek bile sonucun değişmediğini görüyoruz. Peki neyi kaçırıyoruz ve neyi yanlış yapıyoruz? Kilo vermenin aşılmaz engelleri var mı? MACFit 42 Maslak antrenörü Onur İlhan, önerilerini şöyle sıraladı:

Hedeflerinizi gerçekçi hale getirin: Birçoğumuz çok zor hedefler koyabiliriz. Kilo vermek emek, emek ve zaman isteyen bir süreçtir. Bu süreç ve etkenler her kişi için farklı olabilir. Sağlık, yaş ve kilo gibi değişkenler, her bireyin sürecinin benzersiz olmasını sağlar.

Kalorilerinizi izleyin: Sağlıklı beslenmek, kalorileri takip etmememiz gerektiği anlamına gelmez. Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori tüketilirse kilo vermek mümkün değildir. Aksine kilo bile alabiliyoruz. Ne yediğimizi yazarak kalori takibini kolaylaştırabiliriz. Her öğünü, porsiyon boyutunu ve hatta mümkünse gramını yazarak kontrolü elimizde tutabiliriz.

Kardiyo yapmayı unutmayın: Kardiyo egzersizi kalp atış hızını artırır ve vücudumuz ancak kalp atış hızımız hızlandığında yağ yakmaya başlar. Koşu, yüzme, bisiklete binme gibi kardiyovasküler egzersizler egzersiz programına dahil edilmelidir. Kardiyoyu da kuvvet antrenmanları ile desteklemeliyiz. Bunu yaparak sadece yağ yakmaya yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda ısınıyoruz.

Yeterince su için: Su içmenin önemini gözden kaçırabiliriz. Su içmek metabolizmanızı hızlandırarak ve dehidrasyonu önleyerek kilo vermenize yardımcı olur. Güne içme suyu ile başlamak ve her yemekten 15 dakika önce su içmek gerekir. Gün boyunca düzenli aralıklarla 1-2 bardak su içmeliyiz.

Latte yerine filtre kahve: Sıvı olarak aldığımız kalorilere dikkat etmeliyiz. Örneğin latte yerine sade bir filtre kahve içmek hem enerji verir hem de tükettiğimiz kalorileri azaltır.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK