Kas Spazmı Neden Olur

Kas Spazmı Neden Olur

47
0
PAYLAŞ

Magazin ismi isimlerinden Aleyna Tilki, izinsiz girilerek kaldırıldı. Basına anlattığında tümleştirdiği ve yardım etmek için yürüyeme. Tüm merak konusu olan Aleyna Tilki’nin bu hastalığı nedir? Oğullar Aleyna Tilki, Hazal Kaya gibi yerlerde ünlülerimde de çok sıklıkta bu deneyimler kaş spazmı olduğu ortaya çıktı. Peki, kas spazmı nedir? Aleyna Tilki Hazal Kaya ve ünlünün yakalandığı kas spazmı, hakkında tüm merak edilenleri İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Profesör Doktor. Kaya Akan anlatı.

dr kaya akan

Kaş spazmı seğirme ya da kramplar, uyumdaki kasların istemsiz kasılmalarıdır. Kaslarımız sinirlerimiz tarafından kontrol edilen liflerden oluşur. Kasılmalar istendiğinde sinirinden çok farklı olması çok sıkışık olarak farklı yerlerinde görülür.

Kaş Spazmın Vücutta Sık Olarak Görüldüğü Boelgeler

ayak
Baldır bölgesi – bölgeleri
yaka
Uyluklar
Karin Bölgesi
göğüs kafesi – kaburgalar arası kaslarda

Küçük spazmlara seğirme ya da Fasikulason adı verilir. Çocuklarla uzun süre bakma, endişe, panik gibi yüz ve göz kaslarında daha sık görülürler.

Kaş Spazmlarına Neler Yol Açar?

Egzersiz öncesi esnetmelerin yapılması
kaş yorgunlugu
Sıcak havada egzersiz yapmak
Susuzluk (dehidratasyon)
Mineraller
Belli bir konaklama uzun süre kalmak

Kaş spazmları veya krampları olsalar da bazi kılıfı altta iç çamaşırı bir olabilirler:

Yetersiz kan akimi: Bacaklarda özellikle uzun yürüyüş veya görünüşten çıkan ve sonraki sezon kramp benzeri ağrılar damarlarını gösterebilir. Sigara kullanan, sınavlarda ve kalp damarlarında sorunu kontrol etmelerinde vardır.
Sinir bazları: Belde lomber omurilik kanallarında yaşananlardan çıkılabilir stenoz ve ortaya çıkma.
Mineralden: ihtiyaçlarınız için ihtiyaçlarınız, ihtiyaçlarınız veya hizmetiniz az olması kas kramplarına yol açabilir. Tansiyon düşüren albümde bulunan söktürücüler-diüretikler bu mineralleri.

Bazi insanlar kas spazmlarına duyarlıdır. Risk altında olanlar:

Yaşlılar
sporcular
Aşırı kilolu olanlar
hamileler
Tiroit hastaları

Kaş Spazmlarının Tedavisi

Kaş spazmları kadrosunda olmayanlar. Durmaları birkaç saniye ile dakikalar arasında değişse de erektirmeden sonlanırlar. Susuzluktan oluşanlarda hemen su içinde çözüm olabilir.

Ağrılı bir krampınız varsa

Önceya neden olan aktiviteyi birakın – koşuyor.
Kramp mağazasında yemek yiyebilirsiniz.
Nazikçe esnetmeye başlayın.
Rahatlama havlu veya torba ile gevşetmeye çalışacak.
Gevşeden sonra eğer varsa kas ödeneği için kısa süreli konaklama (3-5 dk.) gezdirerek maaşı.

Profesör Doktor. kaya akan, ‘Eğer baldır kasınıza kramp girdiyse diziyi katlayarak o taraf üzerine size verin. Bu spa’da kas çözülecek. Uyluk onunde kuadriseps kasına kramp girdiyse bnden olacak arkadan büyü katlamaya çalışmak.

Önlemek için bol su içmeniz, spor veya yürüyüş öncesi iyi esme yapacaksınız veya tekrarlanan eylemlerden kaçınmanız tavsiye edilir. Gece krampları, gelecekten önce biraz esme yapmaları olacaktır.

Spazmlar Ve Kasılmaların Altında Nörolojik Bir Durum Olduğunu Düşünüyorsanız Doktorunuza Danışmakta Fayda var. Aynıde Tiroid Ve lenf Siroz Hastalığı ile Metabolizma Bouzluğu Olanlarında Hekim Görüşü Almaları Önerilir ” Dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK