Hamilelik Döneminde Diş Sağlığı

Hamilelik Döneminde Diş Sağlığı

154
0
PAYLAŞ

Hamilelikte diş sağlığı ihmal edilmemelidir çünkü dişler sadece anneyi değil çocuğu da etkiler.

Rutin tedavilerin çoğu hamilelik sırasında tamamen güvenli olsa da, ilk üç aylık dönemde dişçilik ve ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Bu nedenle diş hekiminize hamile olduğunuzu bildirdiğinizden emin olun.

Hamilelik sırasında dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutun

Diş eti hastalığı, çocukta düşük doğum ağırlığına, erken doğuma ve bakteriyel enfeksiyona neden olabilir. Bir annede sağlıklı dişler ve diş etleri sağlıklı çocuklarla ilişkilidir. Kusma veya reflü varsa tedavi olun. Hormonal değişiklikler nedeniyle, bazı hamile kadınlar diş erozyonuna yol açabilen reflü / kusma ile sabah bulantısı yaşarlar. Bu, ağzınızı suyla çalkalamak, şekersiz sakız çiğnemek, dişlerinizi biraz fırçalamak ve kusma olursa dişlerinizi fırçalamak için 30 dakika beklemekle hafifletilebilir.

hamilelik sırasında Hormonal değişiklikler nedeniyle hamile kadınlarda diş eti hastalığı gelişebilir. Diş eti hastalığı hem anne hem de çocuk için tehlikeli olduğu için herhangi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka diş hekimine başvurmalısınız. Diş eti hastalığının belirtileri arasında ağız kokusu, kırmızı (pembe yerine), hassas, şiş ve kanayan diş etleri bulunur.

Hamilelikte Sigarayı Bırakmak

Tütün ürünleri sadece hamile kadınları değil, doğmamış çocuklarını da etkiliyor. Amerikan Akciğer Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tütün kullanımı periodontal hastalık geliştirme şansını ikiye katlayarak anneler ve bebekleri için sağlık sorunlarına neden olabilir. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, anne adaylarının gebelik planlıyorlarsa önceden diş hekimine gitmelerini ve gebelik öncesi tüm diş ve diş eti problemlerini muayene ve tedavi ettirmelerini önerdi. Hamilelikte diş problemi ortaya çıkarsa diş hekimine gidilerek çözülmesi gerektiğini ve ideal tedavi süresinin 2. trimester (3-6 ay arası) olduğunu anlattı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK