Görme Bozukluğunun Psikolojik Etkileri

Görme Bozukluğunun Psikolojik Etkileri

137
0
PAYLAŞ

Psikolojik ve fiziksel etkileriyle hayatı olumsuz etkileyen görme bozukluğu, sosyal ilişkilerden iş yoğunluğuna, aile sorunlarından özgüven eksikliği ve başarısızlığa kadar günlük hayatta birçok sorunu beraberinde getiriyor. Uzak veya yakın görememe, renk seçiminde zorluk ve bulanık görme gibi göz sağlığı sorunlarının tümü, gerginlik, kaygı ve kaygı gibi depresyonu tetikleyen duygulara yol açabilir.

Toplum olarak sadece az görmenin göz üzerindeki etkilerine odaklanıyoruz. Ancak görme bozuklukları yaşam konforunu olumsuz yönde etkileyebilir ve sırt ağrısından baş ağrısına, boyun ağrısına kadar vücutta hissedilebilen birçok rahatsızlığın gelişmesine neden olabilir. Ayrıca bireyler üzerindeki psikolojik etkisi de belki de en çok ihmal edilen konudur. Akıl sağlığı sorunları hem derin ıstırabı hem de fiziksel yansımaları içerir ve yoğun stres görme bozukluklarına neden olabilir.

Göz problemlerinin psikolojik etkilerinin iki başlık altında ele alınması gerektiğini söyleyen Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Opr. doktor Özgür Gözpınar“Birincisi göz hastalıklarına bağlı psikolojik sorunlar, ikincisi psikolojik sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz hastalıkları…. İlk gruba bakıldığında bazı göz hastalıklarının psikolojik etkileri belirlenebilir. Bu etkiler, panik atak veya basit bir anksiyete bozukluğu olan anksiyeteden, daha derin isteksizlik ve memnuniyetsizliğe yol açan depresyona kadar değişebilir. İkinci grup bu tür uykusuzluk, yorgunluk ve stres gibi durumlarda oluşur ve halk göz seğirmesi olarak bilinen myokimi oluşumunu neden olur. Bunun daha ileri hali, blefarospazm dediğimiz göz kapağının çok kuvvetli kapanmasıdır.’ olarak kendini ifade eder.

Yeterince konsantre olamazsanız, iyi göremeyebilirsiniz.

Görme bozukluklarının yetişkinlerin iş ve aile yaşamlarını olumsuz etkileyebileceğini vurgulayan Gözpınar, “Anlamanın, anlam bulmanın ve iş geliştirmenin ön koşulu, konuya iyi odaklanmaktır. Görme bozukluğu olan kişiler ve iş yerinde yazma, görme, okuma ve raporlama gibi görevlerde sağlıklı göz fonksiyonlarına ihtiyaç duyarlar. İyi yazılmış görmek, anlamayı etkileyen iki önemli faktördür ve iyi görmek, konsantrasyonu etkileyen iki önemli faktördür. Göz problemlerinden kaynaklanan stres sadece iş hayatındaki başarıyı değil, uykusuzluk, tatminsizlik ve depresyonu da etkiler. Güven eksikliği, başarısızlık duygusu, gerginlik, kaygı ve kaygı gibi duyguları etkileyen göz sorunları da depresyonu tetikleyen duygulara yol açabilir.

Yoğun stres göz hastalıklarına neden oluyor

Görme sorunları psikolojik etkilere sahipken, psikolojik sorunlar görme sorunlarına neden olabilir. “Santral seröz koryoretinopati” dediğimiz bir retina hastalığı da retinanın strese bağlı bir durumudur ve genellikle stresli olaylardan sonra gelişir. Depresyonda olan veya antidepresan kullanan kişilerin sık sık tarama ve göz sorunları yaşaması önemlidir” dedi. Elektronik cihazların aşırı kullanımından kaynaklanan göz yorgunluğu, ışığa duyarlılık ve havaya yükselme gibi alerjik durumlar da dikkate alınmalıdır. Strese neden olabilir” diyor.

Yaşlılıkta göz problemlerinin psikolojik etkileri ölüm oranını artırmaktadır.

Gözpınar, “Bazı çalışmalarda görme bozukluğu ihmal edilmiş veya yeterince düzeltilmemiş yaşlılarda depresyon sonucu sosyalleşmede azalma ve ölüm oranlarında artış tespit edilmiştir. Bir dizi zincirleme olay olarak gelişebilir.” bu gidebilir. “Senil maküler dejenerasyon olarak ifade edilen ileri yaşa bağlı görme noktası ve çevresinde oluşan bozukluklar, değişen derecelerde görme kaybı olan kişilerde depresyona yol açar” gibi bilgiler verdi.

Göz problemleriyle ilgili bilinmeyen bir diğer sorun ise histerik körlüktür. Histerik körlük, hastanın fiziksel bir durum olmadığında göremediğini söylemesidir. Kadınlarda ve ergenlerde sık görülen psikosomatik bir hastalıktır. Beyin tümörü ve epileptik nöbetler öncesi aura döneminde ortaya çıkan beyin disfonksiyonuna bağlı görsel halüsinasyonlar ve görüntüler psikosomatik bozukluklara bağlı görsel olaylardır.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK