Ev Hemodiyalizinde Avrupa’da İkinci Dünyada Beşinci Sıradayız

Ev Hemodiyalizinde Avrupa’da İkinci Dünyada Beşinci Sıradayız

46
0
PAYLAŞ

Türk Nefroloji Derneği öncülüğünde, Ankara’da ev hemodiyalizinde 1 ve 1000’inci hasta buluşması gerçekleşti. Basın mensuplarının geniş kapsamlı toplantıda Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Alaattin YILDIZ, Ankara Şehir Hastanesi Nefroloji Kliniği Eğitim ve Sorumlusu Prof. Dr. Fatih DEDE, Ege Üniversitesi Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ercan OK ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet TEKİN olarak yer aldı. Uzmanlar pandemi alma riskinden yer alan kronik hastalarının evde hemodiyaliz tedavisine devam etmeye başlamadan, gidişten devam edeceklerini ve bu şekilde hem kalitelerini de yaşamlarını artırdıadeklar iffetettinıdeklar.

Türk Nefroloji Derneği

Dünya çapındaki insan içinde ağır ulaşıma engel hava koşulları. 60 yıldır dünyada, özel de gelişmiş ülkelerde uygulanan ev hemodiyalizi Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu‘ son kullanım kılavuzunun merkezindeki bir klinik hizmetine yönelik iş merkezi.

Ankara’da Türk Nefroloji Derneği öncülüğünde ev hemodiyalizinde 1 ve 1000’inci hasta buluşması Gündem. Kullanıcı eğitimlerinin kullanıcı ve kullanıcı tercihleri ​​için kullanılan kişilerden deneyimlerinin paylaşıldığı toplantıya öğretmenıları katösterı yoğun. toplantida Türk Nefroloji Derneği Başkan Prof.Dr. Alaattin YILDIZ, Ankara Şehir Hastanesi Nefroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Fatih DEDE, Profesör Doktor. Ercan OK ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet TEKİN zaman olarak yer aldı.

Kullanılabilir olan güvenilir kullanıcıdan ve o sistemden emin olmak için kullanılabilir. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin, tüm hastalarımız var. Bu hastaların diyalize etmek zorundalar. Bizim sağlık hizmetinin en iyi alternatif ev hemodiyalizii için buna yeterli miktarda vermemiz lazım. Eş zamanlı olarak organ bağışını ve ev hemodiyalizini artırmamız gerekiyor. Biz de bakanlık olarak bu destekçisi için buradayız. Devlet olarak bu tür aktivitelerin ve donanımların arkasındayız.” diye konustu.

Kronik ekonomik olanın değeri yüksek olan bir çizim. Alaattin Yıldız, hemodiyalizle yetersiz çalışan bir organın içinde muhafaza etmeye yönelik ev gibi bir etkinlik gerçekleştirmenin mümkün olduğunu belirtti. Yaşanmış oğlu 10 yıllık evodiyalizi dosyasına dönüştürülmediğine dair çizildi.

EV HEMODİYALİZİNDE AVRUPA’DA İKİNCİ, DÜNYADA BEŞİNCİYİZ
Yakın zamanda 1000’inci ulaşıldığına özel bir ilgiyle ulaşılıyor. Profesör Doktor. Alaattin Yıldız, “Bu hedefle Avrupa’da ikinci, burada yer alıyoruz. Bugün bu gururu için buradayız.” diye konustu. Ev hemodiyalizi tedavisini evinden uygulamasıyla birlikte; daha uzun süreli diyaliz yapabilmenin, daha fazla miktarda miktarda üremiklerden gelen arınması ve tamamlaması biriken suyundan yeterli miktarda sağlanması sağlanması Profesör Doktor. Alaattin Yıldız, “Ev gibi sıcak bir tasarım, kalbi yormadan yapılan uzun diyaliz işlemiyle hastalarda yaşam kaliteleri artabilmekte hem de beklenen süre uzatılabilir. Hastaların birlikteliğiyle iyi hissetmeleri ve çalışmakla devam edebilmeleri mümkün olabilir.” sonra bulundu.

PANDEMİ SÜRECİNDE KRONİK BOBREK HASTALARI BÜYÜK RİSK ALTINDA
Ankara Şehir Hastanesi Nefroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Fatih DEDE ise pandemide evde hemodiyaliz işlemine değinmek şöyle konuştu:

Nefroloji ünitelerinde, hemen hemen tüm kronik böbrek hastaları; Kullanılmakta olan bir şeye bağlı olan aşılanma nedeniyle kovid Bulaşma ve sağlığımız açısından ön plana çıkacaksınız grrupta yer alacak. Bir merkezde diyalize olmak üzere, mevcutki hemodiyaliz hastalarının toplu taşıma araçları 3 kez olmak üzere girmektedir. Çoğu hasta bu merkezlere toplu taşıma ile ulaşmaktadır.

Diyaliz muayenesinin özel mülkü, yurt dışında bulunan ve muayenehanede muayenehanede bulunduğu bölgedir. Bu yakın ekipler ve bulaslar merkezde diyaliz daha belirgin görünmekte olup; kendisiyle ilgili bu yeni. kovid genel merkezde diyalize olarak teslim edilen tüm ülkelerde %25-35 arasında; Hemodiyaliz ve periton diyalizi olan gruplarda daha çok sıklıktadır. Ölüm de keza diyaliz hastalarında tüm dünyada ve evde %30’lar olup, istatistiksel olan bu oranlar daha düşüktür. Ankara Şehir Hastanesi evde hemodiyaliz hastalarında covid kahpe olan hasta personeli %18 olup; kovid kaybetmenin hastamızın çok sevindirici bir eğitim. Ev diyalizi kullanımı hasta sağlığı ve ülke için yetiştirilmek üzere büyütülecek zaman içerisinde yaygınlaştırılması düşünülmelidir.”

EV HEMODİYALİZİNDE HASTANIN BUTUEN MASRAFLARINI DEVLET KARŞILIYOR
Özellikle gelişmiş yöntemlerle uygulanan ev hemodiyalizinin Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu‘ Oğlunun eğitim programlarında kullanılan bir şekilde bir gösteri sunulduğuna vurgu yapan kişilerdir. Profesör Doktor. Ercan Tamam, “Evde hemodiyaliz hasta için veya evdeki bir eğitim verilebildiği gibi, evde hemşire tarafından da uygulanabilmektedir. Eve bir makine ve küçük bir arıtma sistemikte, tüm güvenlik önlemleri alınmakta, gerekli tüm tesisler düşünülecek kurulmaktadır. Bu erişebilmek için sahip olunan hiçbir ödem yapmakta, iyi durumda devlet tarafından karşılanmaktadır.” diye konustu.

Hastalar için tedaviyi düşünmek geceda iken saatlerin hemolanndan, bu işlemin uygulanmasından sonra atık temizlenmeyi ciddi olarak artırdığını belirten Profesör Doktor. Ercan Tamam“Halsızlık, genel olarak yüksek düzeyde, Sivine nedeniyle bağlı olan ve kalp sorunları, kansızlık, gözdensızlık, kemikten gibi gözden kaçabilir. Diyet kolaylıkları hafiflemekte, bir çok tüketmekte artık ihtiyaç kalmamaktadır.” dedi.

Türkiye’nin evde paket programları arasında hemodiyaliz olanakları sunan sistemler üst sıralarda yernın çizimen Profesör Doktor. Ercan Tamamhasta olan Mart 2020, İngiltere’da sonra, dünyada ise ABD, İngiltere, Kanada ve’dan sonra 5. ifade ifade etti.

EV HEMODİYALİZİYLE BİRLİKTE HAYATIM ÇOK DEĞİŞTİ
Toplantıda büyük ölçüde, tercih edilen kişiler için hazırlanmış bir deneyimli deneyime sahip. Söz alanlardan Cemal Emir ise şöyle konuştuk: “Ev hemodiyayı geçtiğim zamanı çok şey değişti. cilt rengim çok daha bir canlı renk oldu. 45 dakika içinde bisiklete biniyorum. İşime artık daha çok zaman ayırıyorum. İlk diyalizemda doğru düzgün işe gidemiyordum. İşe gidemediğim için de maddiyat çılgınca gidiyordum. Diyalize sabahm öğlen eve gidişten çıkarken uygulanabiliyordum. Tanum telafisi ve kolaylık açısından yetersizlik. Ama şimdi sabah işe gidiyorum, akşam eve geliyorum ve bu benim işimi etkilemiyor. Kendime güvenim geldi, şu an sakin bir insanım ve insanlarla karşılaşmak var. Ev çok, çok rahat, çok, isteklii yiyebiliyorsunuz, daha rahat olabiliyorsunuz ve daha sıcak bir ortam. Bunlar bir insan için çok değerli şeyler.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK