Erken Ergenlik İğnesi ile Geciktirilebilir mi

Erken Ergenlik İğnesi ile Geciktirilebilir mi

152
0
PAYLAŞ

Kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce yaşanan ergenlik, uzmanlar tarafından “erken ergenlik” olarak bilinir. Ergenlik; Cinsel gelişim ve üreme fonksiyonlarının kazanıldığı dönem olarak kemik ve kasların hızlı gelişimini, vücut şeklindeki değişikliği ve vücudun üreme yeteneğinin kazanılmasını içerir. Erken ergenlik döneminde kızların 8 yaşından, erkeklerin ise 9 yaşından önce ergenliğe girmesinin nedeni çoğu zaman belirlenememektedir. Özellikle anneler erken ergenlik belirtilerinin farkında olmalı, çocuklarının gelişimini bilinçli olarak gözlemlemeli ve şüphe durumunda uzmanlardan gerekli önlemleri almalıdır. Ergenlikte boy uzaması hızlanır ve bu dönemde bile yaşıtlarından daha uzun olabilir. Bu hızlı uzama evresinin sonunda epifizler kapanır ve büyüme durur. Erken ergenlik teşhisi konan çocuklar, tedavinin uygulanabilirliği ve oluşum nedenleri açısından uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Erken teşhis edilen vakalarda hem erken ergenlik hem de ergenlik arresti tedavisi ile boy kısalığı önlenebilir.

Erken ergenlik belirtileri nelerdir?

Genellikle kızlarda ergenliğin ilk belirtisi meme dokusu büyümesidir. Bundan sonra genital bölge ve koltuk altı kıllarının büyümesi görülebilir. Son olarak, ilk adet kanamasının başlamasıyla birlikte tamamlanmak üzeredir. Erkeklerde ilk belirti testislerin büyümesi, ardından penisin büyümesi, genital bölge ve koltuk altlarında tüylenme, sesin kalınlaşması, vücut kas kütlesinde artış ve yetişkin görünümüne ulaşılmasıdır.

Erken ergenlik neden oluşur?

Erken ergenliğin başlangıcı, merkezi veya çevresel nedenlere ayrılır. Nadir de olsa erken ergenliğin ana nedenleri; Beyin veya merkezi sinir sistemi tümörleri, doğumda hidrosefali ve menenjit veya ensefalit.

kızlar ve erkeklerle Çevresel Erken ergenliğin nedenleri; Adrenal veya hipofiz bezindeki bir tümör nedeniyle aşırı östrojen ve testosteron üretimi, krem ​​veya merhem şeklinde dışarıdan östrojen ve testosteronun aşırı emilmesiyle kendini gösterir. Kızlarda da periferik erken ergenlik; Ayrıca yumurtalık kistleri ve yumurtalık kanseri ile bağlantılıdır. Erkek çocuklarda periferik erken ergenlik; Germ hücreli tümör, Leyding hücreli tümör veya gen mutasyonu genellikle 1-4 yaş arasında testosteron üretimine neden olur.

Erken ergenliğin nedeni Bunu anlamak için ergenliği neyin başlattığını bilmek önemlidir. Çocuğunuzun yaşadığı mevcut stresi veya değişiklikleri takip ederek, çocuğunuzun evde aldığı veya aldığı vitamin veya hormon ilaçlarına dikkat edin. Çocuğunuzun boy gelişimini tıbbi gözetim altında takip edin.

Erken ergenlik kızlarda daha sık görülür. Kız obez ise riski daha da artar.

Erken ergenliğe giren çocuk başlangıçta hızla büyür ve yaşıtlarından daha büyük olur. Ancak kemik gelişimi normalden daha hızlı başlar ve daha sonra erken durur. Bu onları yetişkinlerden daha küçük yapar. Erken tedavi, özellikle çok küçük çocuklarda boynun uzamasını sağlar.

Erken ergenliği hangi testler belirler?

erken ergenlik Gonadotropin bağımlı santral prematürite ve gonadotropin bağımlı olmayan periferik prematürite olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Çocuğun erken ergenlik döneminde ne tür bir ergenliğe girdiğini belirlemek önemlidir. Bu aşamada Gn-RH uyarı testi yaptırmanız ve kan hormon seviyenizi kontrol etmeniz önemlidir. Gn-RH uyarı testi, Gn-RH’nin hipofiz bezi üzerindeki etkisinin bir fonksiyonu olarak FSH ve LH’deki artışı ve buna bağlı olarak serum östrojen seviyelerindeki artışı ölçer. Gn-RH stimülasyon testi için birkaç yöntem vardır.

Erken ergenlik ertelenebilir mi?

Erken ergenlik tedavisinin iki amacı vardır. Hormonların etkisiyle epifizlerin erken kapanmasını engellemek ve yetişkin boyunu korumak olarak tanımlanır, yaşıtlarına ve yaşıtlarına göre ergenliğin gelişmesiyle ortaya çıkabilecek sosyal ve duygusal sorunlardan korur.

Hem erkek hem de kız çocuklarında tedavi normal ergenliğe kadar devam eder. Ergenliğin başlangıcı ile tedaviye başladığınız zaman arasındaki süre ne kadar kısaysa, normal yetişkin boyutuna ulaşma şansınız o kadar artar. ilaç tedavisi ve erken ergenlik Ergenliğin normal işleyişi, sona erdikten yaklaşık 16 ay sonra devam eder.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK