Enginarın Sağlığa Faydaları

Enginarın Sağlığa Faydaları

138
0
PAYLAŞ

Sağlıklı gıda deposu olarak öne çıkan bahar sebzelerinden biri teknisyen ve daha çok yeşil-yeşil yaprakların arasına gizlenmiş “enginar kalbi” denilen çanak şeklindeki etli kısım tüketilse de, enginar yaprağı Aynı zamanda şifa kaynağıdırlar. Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çobanoğlu “Kangar, kenger ve sinar olarak da bilinen enginar karaciğer dostudur; Kalpten kansere birçok hastalığa karşı korunmamızı destekler. Aynı zamanda sağlıklı bir diyet dostu olarak karşımıza çıkıyor. Enginar yaprağı yemek, A, C, B, D ve E vitaminleri ile bağışıklığınızı artırabilir. mühendisİlkbahar ve yaz sebzesi olmasına rağmen, uygun şekilde saklandığı takdirde tazeliği ve lezzeti ile yılın herhangi bir zamanında ilk gün yenebilir. Ancak potasyum içeriği ve idrar söktürücü özelliğinden dolayı böbrek hastalarının kontrollü tüketmesi gerekir. Beslenme ve diyet uzmanı Hazal Çobanoğlu, enginarın sağlığa faydalarıBu organik bahar sebzesinden kışın faydalanmak için saklama koşullarını anlatarak önemli bilgiler ve önerilerde bulundu.

Enginar Sağlık Faydaları

Karaciğeri temizler

Antioksidan içeriği ile karaciğerin temizlenmesinde ve toksinlerin atılmasında etkilidir ve safra salgılanmasına katkı sağlar. Bu etkisi ile karaciğer yağlanması tedavisinde de önemli bir yere sahiptir.

İyi kolesterolü artırır

Yapılan bazı çalışmalar; Enginar antioksidan luteolin sayesinde iyi (HDL) kolesterolün artmasına ve kötü (LDL) kolesterol oluşumunun önlenmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Bağışıklığı güçlendirir

Mühendis; Yüksek miktarda fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri içerir. Zengin mineral ve vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kan basıncını dengeler

Potasyum içeriği ve vazodilatör enzimi aktive etme özelliği ile kan basıncını düşürme ve dengelemede faydalıdır.

sindirimi düzenler

Lif ve prebiyotik inülin açısından oldukça zengin olduğu için bağırsak fonksiyonlarını düzenler ve faydalı bakterileri besleyerek bağırsak florasının düzenlenmesine yardımcı olur.

Kansere karşı korur

Quercetin, silimarin, gallik asit gibi çeşitli antioksidanlar içeren enginar; Bu özellikleri sayesinde düzenli olarak alındığında vücudun kanser ve diğer birçok kronik hastalıktan korunmasına yardımcı olur.

Kilo vermenize yardımcı olur

100 gramı yaklaşık 50 kalori ve düşük karbonhidrat içerdiğinden kilo verme, kilo koruma ve sağlıklı beslenme için diyetlerin önemli bir parçasıdır.

Enginar saklamanın püf noktaları

Beslenme ve diyet uzmanı Hazal Çobanoğlu, “Tüm yıl boyunca enginar tüketmek istiyorsanız, enginarı en uzun süre saklayabileceğiniz yer dondurucudur. Bunun için önce temizlenmiş ve ayıklanmış enginarları kararmaması için limonlu suda bekletmelisiniz. Ardından kaynayan tuzlu suda 2 dakika kadar haşlayın. 2 dakika sonra çıkarın ve buza koyun. Bu işlemler enginarın dondurucudaki ömrünü uzatacaktır. En fazla 1 dakika buz üzerinde bekletilen enginarları kurutun, hava almayacak torbalara/kaplara koyun ve dondurucuya/dondurucuya koyun” diye önerdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK