Covid sonrası alınması gereken 5 önlem

Covid sonrası alınması gereken 5 önlem

147
0
PAYLAŞ

Nefes darlığı, öksürük nöbetleri, şiddetli ağrı, koku ve tat kaybı, yüksek ateş gibi birçok semptomla kendini gösterebilir ancak tedavisi kişiden kişiye değişebilmekle birlikte bazen haftalar hatta aylar sürebilir. Kovid-19 Ne yazık ki, enfeksiyon kaptıktan ve iyileştikten sonra iş bitmiyor. Acıbadem Maslak Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.Murat Köse “Bize bir yıl boyunca neler yaşadığımızı gösterdi; Kovid-19 Akciğerler dışında neredeyse enfeksiyonu barındırmayan bir organ veya sistem yoktur. Bu nedenle, hastalıktan sonra bile devam eden çok çeşitli kalıcı semptomları olan artan sayıda hastayla karşılaşıyoruz. Çünkü covid sonrası Alınması gereken bazı önlemler var” dedi. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.Murat Köse, Covid sonrası oluşabilecek hastalıklarHikayeyi anlattı, iyileşmeden haftalar hatta aylar sonra alınması gereken önlemleri sıraladı, önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

Toplam mobilizasyona neden olan ve günlük yaşam tarzımızı kökten değiştiren yüzyılın salgın hastalığı olan Covid-19 enfeksiyonu, bugün hala en büyük endişe kaynağıdır. Maske, mesafe ve hijyenin yanı sıra Covid-19 aşısı yüzyılın salgınından korunmak için bir umut ama tüm bu önlemlere rağmen hastalık kapıyı çalabilir! Ek olarak, Covid-19’dan kurtulmak sorunu sona erdirmiyor; Hastalığın verdiği hasar iyileştikten sonra etkilerini hem fiziksel hem de psikolojik olarak farklı şekillerde gösterebilir. Acıbadem Maslak Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Köse “Geçen yıl ne oldu? Kovid-19 Sorunun enfeksiyonla bitmediğini ve birçok sorunun iyileşmeden günler, haftalar hatta aylar sonra ortaya çıkabileceğini gösteriyor” dedi.

Covid-19 bu hastalıklara neden olabilir!

Merkezi sinir sistemini etkileyerek: Baş dönmesi, baş ağrısı, uyuşukluk, kas ağrısı, tat ve koku kaybı ve felç gibi belirtiler.
Gastrointestinal sistem etkilenirse: mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık, ishal, mide kanaması, karaciğer hasarına bağlı akut hepatit.
Hematolojik ve kardiyak tutulum ile: Düşük beyaz kan hücreleri, aritmiler, kalp kasında iltihaplanma, bacak damarlarında kan pıhtılaşması, pulmoner damarlarda kan pıhtılaşması, kalp krizi gibi çeşitli klinik tablolar.
İdrar yolunu etkileyerek: idrarda kan ve protein sızıntısı, böbrek hasarı ve elektrolit bozuklukları.
Endokrin sistemde özellikle pankreası etkileyerek: İnsülin salgısını baskılayarak yüksek kan şekeri ve şeker komasına neden olabilir.
Gözleri ve cildi etkileyen konjonktivit ve döküntülere neden olur.

6 ay sonra en sık görülen şikayetler!

covid-19 sonrası Hastalık öncesi risk faktörlerine ve hastalığın ciddiyetine göre sürecin değiştiğini vurgulayan Doç. Dr. Murat Köse, “Covid-19 hastalarının üçte birinden fazlasının birden fazla kalıcı semptomu var. Hasta takibinin 6. ayında bile her beş hastadan biri hala kalıcı ve karakteristik semptomlardan muzdaripti” dedi.

fiziksel şikayetler: Halsizlik, nefes darlığı, göğüste rahatsızlık ve öksürük. Bu şikayetleri olan hastalar, muayeneler genellikle bir neden bulamasa da 6 aydan uzun süre doktorla görüşebilir. Fiziksel semptomları daha az görüyoruz; Eklem ağrısı, baş ağrısı, kuru gözyaşı, iştahsızlık, baş dönmesi, baş dönmesi, kas ağrısı, uykusuzluk, saç dökülmesi, terleme ve ishal. Tam da bu şikayetler hastanın yaşam kalitesini bozduğu için semptomlara karşı ilaç verilerek tedavinin düzenlenmesi önemlidir.
Psikolojik ve nörolojik şikayetler; Travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete, depresyon, konsantrasyon bozuklukları ve hafıza güçlükleri, Covid-19 sonrası hastaların yaşam, çalışma ve aile konforunu ciddi şekilde bozan antidepresan kullanımının hatırı sayılır düzeyde olduğu bir durum yaratmaktadır.

Covid sonrası 5 önlem

Fazla kilolardan kurtulun: Sağlıklı bir vücut için ideal kilo şüphesiz çok önemlidir. Ancak özellikle Covid-19 enfeksiyonu olanlar için çok daha önemli bir rol oynuyor. obezite; Yüksek tansiyondan şeker hastalığına, toplardamarlarda yağ birikmesinden felçlere kadar birçok hastalığa neden olabilse de buna Covid-19 enfeksiyonunun vücuda verdiği zarar da eklendiğinde risk artıyor.

düzenli spor yap: Hareketsiz yaşam sağlığımızın en büyük düşmanlarından biri ve Covid-19 enfeksiyonundan bitkin düşen bedenlerimizin özellikle haftada üç gün en az 45 dakikalık tempolu yürüyüşle toparlanması mümkün. Aksine hareketsiz yaşam devam ederse hasar artar.

Sağlıklı diyetle beslen: Covid’den sonra bile güçlü bağışıklık; Hem hastalığın tekrarlama ihtimalini engeller hem de enfeksiyondan dolayı vücutta oluşan tahribatın onarılmasında büyük önem taşır. Bu nedenle özellikle ağır ve yağlı yiyeceklerden, kızarmış yiyeceklerden, şarküteri ürünlerinden, aşırı tuzdan kaçınmalı, mevsim sebzelerini soframıza koymalı ve haftada iki gün balıkları atlamamalıyız.

ilaçlarınızı eksik etmeyin: Özellikle diyabet, tansiyon, astım ve KOAH gibi kronik hastalıklarda ilaçlarınızı zamanında ve yeterli dozda aldığınızdan emin olun.

Rutin kontrolleri ihmal etmeyin: Covid-19 geçirenlerin, pandemi sürecinde doktorlarının önerdiği düzenli aralıklarla düzenli rutin kontrollere gitmeleri ve hastaneye gitme korkusuyla şikayetlerini ertelememeleri çok önemlidir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK