çileğin bilinmeyen 12 faydası

çileğin bilinmeyen 12 faydası

107
0
PAYLAŞ

Büyüleyici kokusu ve tadı ile ilkbahar ve yaz aylarında en sevdiğimiz meyvelerden biridir. çilek, A vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve folat Aynı anda olduğu gibi birçok besin bileşeni ile tam bir şifa deposudur. C vitamini.Aynı zamanda en zengin meyveler arasındadır. Çileklerin sağlığımızdaki rolü nedir? Acıbadem Kozyatağı Hastanesi beslenme ve diyet uzmanı Sadece Ecem Baydı Özman çileğin bilinmeyen 12 faydasıdedi; önemli tavsiyelerde bulundu.

çileğin faydaları

Bağışıklık sistemini destekler

C vitamini, bağışıklık sistemini desteklemek için en önemli vitaminlerden biridir. Beslenme ve diyet uzmanı Nur Ecem Baydı Özman, çileğin C vitamini açısından en zengin meyvelerden biri olduğunu açıklayarak, “C vitamini içeriğinden yararlanmak için çileği olabildiğince taze ve uzun beklemeden tüketmenizde fayda var. pişirmeden ve reçel haline getirmeden. Çünkü bekleme, hava teması ve yemek pişirme gibi durumlarda yüksek C vitamini kaybı olur.

Anemiye karşı etkilidir

Çilek, B9 vitamini olan folik asit açısından zengin bir meyvedir. İçeriğindeki folat sayesinde sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde etkilidir. Folat eksikliğinin anemiye yol açabileceği iyi bilinmektedir. Folat ayrıca vücuttaki hücrelerin oluşumunda ve yenilenmesinde rol oynar. Özellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda, eksikliği, spina bifida, bebeklerde vertebral kanalın eksik tıkanması sorununa yol açabileceğinden, her gün yeterli miktarda folat tüketmek önemlidir.

Cilt kalitesini artırır

Cilt genellikle yüksek bir C vitamini konsantrasyonuna sahiptir. C vitamini, kolajen sentezini uyararak cilde elastikiyet kazandırır, canlı görünmesini sağlar ve kırışıklık oluşumunu geciktirir. Ayrıca cildi ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasarlardan korur. Bu nedenle sağlıklı cildin her gün yeterli miktarda C vitamini tüketmesi önemlidir.

kolesterol düşmanı

Çilek içeriğindeki C vitamini, antosiyaninler ve lif sayesinde kötü kolesterolün LDL ve trigliserit düzeylerini düşürerek kandaki lipid profilini iyileştirmeye yardımcı olur.

Kalp sağlığına iyi gelir

Flavonoidler, biyoaktif özellikleri ile sağlığı koruyucu etkisi olan, çilekte bulunan fenolik bileşiklerin ana grubu, yani fitokimyasallardır. Bu bileşikler serbest radikallerle savaşır ve oksidatif stres oluşumunu azaltır, aterosklerozu (atardamarların sertleşmesi) önler ve kan basıncını normal seviyelerde tutmaya yardımcı olur.

Hafızayı güçlendirir

Askorbik asit veya C vitamini, beyindeki sinir hücrelerini örten kılıfın oluşumunda ve bu hücreler arasındaki iletişimde rol oynar. Bu hücreler arasındaki iletişim, hafıza, karar verme ve hafıza gibi zihinsel işlevlerin güçlendirilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Kilo kontrolüne yardımcı olur

Çilek, yüksek su ve posa içeriği sayesinde etkili bir tokluk hissi sağlar. Beslenme ve diyet uzmanı Nur Ecem Baydı Özman “Çileğin glisemik indeksi yani kan şekerini yükseltmesi yüksek değil. Bu sayede kan şekeri dengesine katkıda bulunur.”

Sigaranın zararlarının azaltılmasında görev alır

Beslenme ve diyet uzmanı Nur Ecem Baydı Özman, sigara içenlerin kanlarındaki C vitamini seviyesinin daha düşük olduğunu belirterek şöyle devam ediyor: “Sigara içenler kanserojen olabilen reaktif oksijen türlerine daha fazla maruz kalıyor. Vücutta reaktif oksijen türleri arttıkça doku hasarı kaçınılmazdır. Bu nedenle, sigara içenler, reaktif oksijen türlerini nötralize eden sigara içmeyenlere göre daha fazla antioksidana ihtiyaç duyarlar. Bu anlamda çilek, içerdiği C vitamini sayesinde sigara içenlerin C vitamini eksikliklerini gidermelerine yardımcı olurken, aynı zamanda oksidatif stresi azaltan ve doku hasarını önleyen reaktif oksijen türleri ile savaşmaya da yardımcı oluyor” diyor.

Kabızlığı önler

Yüksek su ve lif içeriği bağırsak fonksiyonunu optimize eder ve böylece kabızlığı önler. Ayrıca kabızlığı önleyerek bağırsak sağlığına katkıda bulunur, içerdiği antioksidan vitaminler ve bileşiklerle de kolon kanserine karşı koruyucu rol oynar.

Diş etlerini güçlendirir

C vitamini, dişlerin güçlü ve sağlıklı kalması için bağlı olduğu diş eti dokusunun korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle yeterli C vitamini almayan kişilerde diş eti problemleri gelişebilir. İyi bir C vitamini kaynağı olan çilek, diş eti problemlerini önlemeye yardımcı olur.

Kansere karşı koruyucu etki gösterir

Çilek, içerdiği antosiyaninler sayesinde kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Beslenme ve diyet uzmanı Nur Ecem Baydı Özman, “Kırmızı meyvelerde doğal olarak bulunan antosiyaninler antioksidan özellikler göstererek vücuttaki oksidatif stresin azalmasına yardımcı oluyor. Anti-inflamatuar ve antimutajenik (genlerdeki potansiyel olarak zararlı mutasyonlara karşı koruma) ile kansere karşı da koruyucu bir rol oynarlar.

Kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur

“Uzun bir oruçtan sonra kan şekeriniz düştüğü için, yüksek karbonhidratlı, şekerli yiyeceklere çekilmeniz muhtemeldir.” Beslenme ve diyet uzmanı Nur Ecem Baydı Özman, “Öğleden sonra yediğiniz 10-12 adet orta boy çilek ve 2-3 kaşık ceviz kan şekerinizi dengede tutmanıza ve bir sonraki öğün porsiyonlarınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır” diye uyarıyor. olarak.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK