Bebeğinizde Bu Belirtiler Varsa

Bebeğinizde Bu Belirtiler Varsa

148
0
PAYLAŞ

Kalp hastalığı dünyada ve ülkemizde önde gelen ölüm nedenidir. Yeni doğan ve bebekAyrıca daha fazla teşhis alın. Öyle ki bugün her 100 bebekten biri doğuyor. Kalp hastalığı ile doğar. Gelişen teşhis, tedavi ve takip yöntemleri sayesinde gebelikte ve doğumdan hemen sonra kalp hastalığına doğru tanı ve yaklaşım olasılığı artmaktadır. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Pediatrik Kardiyolog Prof.Dr.Canan AyabakanDoğuştan kalp hastalıkları dünyada olduğu kadar ülkemizde de yaygın: “Genetik faktörler, gebelikte bazı enfeksiyonlar, sigara, ilaç kullanımı, gebelikte toksik maddeler ve annenin kronik hastalıkları doğuştandır. Kalp hastalığıHastalığa neden olabilen etkenler arasında bazen hafif, belirtiler hemen olmamakta ve çocuk büyüdükçe belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bazen doğar doğmaz belirtiler gösterir. Bu nedenle aileler özellikle yeni doğan bebeklerde yani doğumdan sonraki ilk 4 haftada ve bebeklerde kalp damar hastalıklarına çok dikkat etmelidir. Pediatrik kardiyolog Prof. DR. Canan Ayabakanyenidoğanlarda ve bebeklerde tanımlanan kalp hastalığı belirtileri; önemli uyarılar ve öneriler yayınlandı.

çürükler

Morarma, vücudun oksijeni tükenmiş kan aldığını gösterir. Dil, ağız, dudaklar ve tırnaklardaki mor renk değişikliği kalp hastalığını gösterebilir. Morluk, bebek ağlarken görünebilir veya sürekli olabilir ve ağlamayabilir. Ancak bu morlukları bebek üşüdüğünde dudak ve tırnaklardaki morluklardan ayırt etmek gerekir. Yaygın ayırt edici işaretler, dilde ve ağızda, soğuk algınlığından çok kalp hastalığına bağlı olan morluklardır.

hızlı nefes alma

Morarmanın yanı sıra bebeğin hızlı nefes alması kalp hastalığına işaret edebilir. Solunum hızı uykuda veya istirahatte daha iyi algılanabileceğinden, ebeveynlerin bebeklerini uyurken gözlemlemeleri ve olağandışı durumlarda bir çocuk kardiyoloğuna görünmeleri önemlidir.

ağır terleme

Aşırı terleme, yenidoğan ve bebeklerde doğuştan kalp kusurlarının önemini gösteren belirtilerden biridir. Ortam sıcaklığı normal olmasına rağmen yenidoğan ve bebek anneyi veya biberonu emerken terler; Yorgunluk ve emmenin kesilmesi, şişkinliğe bağlı uykusuzluk ve huzursuzluk, kilo alımı, sık kusma (özellikle zatürree veya bronşit) kalp hastalığının başlıca belirtileri olabilir. Bu bulgulardan herhangi biri varsa bebek bir çocuk kardiyoloğu tarafından değerlendirilmelidir.

Tedavi söz konusu olduğunda, zaman çok önemlidir!

Pediatrik Kardiyolog Prof Dr Canan Ayabakan, “Genellikle düzeltici cerrahinin mümkün olduğunca erken yapılması tercih edilir. Bununla birlikte, bazı karmaşık hastalıklar kademeli cerrahi gerektirir. Kritik hastalıkta zaman çok önemlidir ve hasta doğumdan hemen sonra müdahale etmezse hasta kaybedilebilir. Bu durumda, bebeğe doğumdan önce teşhis konulması, işlemi hızlı bir şekilde planlamak ve bebeği işleme kadar en iyi durumda tutmak için zaman kazandırır. Erken yenidoğan döneminde kateter yöntemiyle yapılan bazı balon/stent müdahaleleri de bebeği sonraki aşamalara hazırlar. Bazı kalp hastalıkları için kateter yöntemi ile tedavi ameliyatsız yapılabilmektedir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK