Anne karnında SMA tanısı konulabilir mi

Anne karnında SMA tanısı konulabilir mi

143
0
PAYLAŞ

Yüksek okul Dünyada her 10.000 doğumda, Türkiye’de ise her altı bin doğumda bir görülen bir hastalıktır. yaklaşık üç bin Yüksek okul Hasta olduğuna inanılıyor. Pediatrik nörologlar tarafından incelenen bebeklerde klinik belirti ve semptomlar EMG testleri Daha sonra kesin tanı genetik testlerle konulur. Hastaların yüzde 95’inden fazlası SMNt dehasıKalan yüzde 5 için NAIP dehası Mutasyonlar çeşitli genlerde meydana gelir, örneğin

Türkiye’de kan bağı ile evlilik oranlarının yüksek olması nedeniyle, dünyanın geri kalanına göre daha yaygındır. SMA’lı Bebek Görüldü. SMA çekinik genetik geçişli bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkması için her iki ebeveynin de taşıyıcı olması gerekir. Taşıyıcı ebeveynler hasta değildir, ancak mutant, yani taşıdıkları hatalı gen çocuğa geçerse, çocuğa SMA hastası olabilir. Her iki ebeveynin de taşıyıcı olduğu durumlar genellikle kan bağı olan evliliklerde görülür. Çünkü akrabaların ortak genleri daha fazladır. Ailelerden birinde hatalı gen taşıyan kişilerin evlendikten sonra Yüksek okul gibi resesif hastalıklar B. Resesif hastalıklar daha sık görülür. Ebeveynler SMA taşıyıcısı ise, tüm çocuklarının SMA ile doğma şansı yüzde 25’tir. Taşıyıcı anne babaların kendileri gibi sağlıklı veya sağlıklı taşıyıcı çocukları olabilir.

SMA teşhisi anne karnında konulabilir

eğer ebeveynleriniz SMA hastalığı Bebeğin taşıyıcı olduğu biliniyorsa hamilelik sırasında yapılabilecek genetik testler yapılabilir. Yüksek okul Varlığı belirlenebilir. onun ailesinde Yüksek okul Tıbbi geçmişi veya kan bağı olan anne ve baba adaylarının kan tahlilleri ile taşıyıcı olduğu tespit edilirse, gebeliğin 10. haftasında göbek kordonu biyopsisi veya 16. haftadan sonra amniyosentez yapılır.

Tüp bebek tedavisi ile SMA döngüsü durdurulabilir.

SMA taşıyıcı Anne babalar tüp bebek tedavisi ile sağlıklı bebek sahibi olabilirler. yani aile içinde Yüksek okul Döngüyü kırarak gelecek nesillerde sağlıklı çocuklara sahip olmak mümkündür. Çocuklar, ebeveynleri ile aynı hastalığa sahip olmak zorunda değildir. Genetik hastalıklar doğmamış çocuğa geçmemelidir. Kalıtsal hastalık veya hastalığın taşıyıcısı olduğu bilinen ebeveynler, Tüp bebek Tedavi ile sağlıklı bebekler dünyaya getirmek mümkündür.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK