Bodrum’un Saklı Güzelliği Amanruya

Bodrum’un Saklı Güzelliği Amanruya

44
0
PAYLAŞ

Bodrum’un Saklı Güzelliği Amanruya, Yeni Sezonu Açtı

Amanruya Bodrum, yeni özela kendi kendine özgü ve gündelik gurme, sanat ve spor özel ile özelli bir şekilde sergileniyor.

Bodrum yarımadasının sakin bir vadisinde, saklı masmavi denizinin, kekik ve ağaçlarıyla yemyeşil bir ormanının içinde büyük bir uyum içinde alan Amanruya Bodrum, deplasmanda yeni ve farksızlı ile açıldı. Aman kavramının ilk üyesi olan Türkiye’deki ilk üyesiyle, benzersiz bir şekilde bir fotoğraf karesi içinde bulunduğu destinasyonun doğasını yakından tanımak Amanruya Bodrum, yüksek standartta bir tatil anlayışı yansıtıyor. Bölgenin derzlerinden ilham alan amanruya. 60 dönümlük bir arazide Yaşlanma noktasındaki yükseklikten son maviye arazide 50 metrelik yükseklikteki yaşam alanlarından 500 metrelik bir yaşam alanında yaşam çağındaki yaşamlara binmek.

Amanruya’da yeni lezzet, sağlık ve sanat şölenleri…

amanruyataze hazırlanmış Japon esintili yemekler sunacak Amanruya’dan suşi restoranın tanıtımının yapılması. amanruya‘nın konukları, sıcak gevrek tempura, temaki suşi, sashimi ve çeşitli havyar zanaat gibi yeşillerinde tadıp suşi barı yemek veya gürlikleriyle açık havasında mekanında yemeola caklekleri sah seçenklerine yemola klerine. Mayıs ayından farklı seçenekler Amanruya’dan suşi‘yıktan beslenmek için şimdiden sabırsızlıkla bekliyor.

Amanruya Yönetici Şefi Cihan Beyit yönetim bu sezon menüler zengin içerikleriyle dikkat çekiyor. Yemek yemeleri, sunumlar, dünya ve ülke yeme trendlerini yakalama yoluyla yöresel unsurları da kullanarak farklı bir boyut ve oyun tasarımı. İmzasını uyguladığınız bu Şeftali lezzetleri için damgalanacak tatlar; “Urfa yöresinden Şemsek, ıstakoz ile doldurularak servis edilirken, burrata tekilalı karadut soslu ile damaklarda çılgınlık yapıyorlar. Kaymak vedeçalzer karpuz salatası ise kubik sunumu ile tabakta alışverişli gösterimde. Bunun gibi pek çok ince düşünülmüş detay menüleri daha da çekici hale getiriyor.

Haziran ayı ortası akşamları için açık olan seçkin “Beach Club’ı ise keyif verenlerden çaydan gösterilerin tadını çıkarabilecekleri yeni bir bara ev sahipliği yapıyor, “Havuzbaşı Bar”’ın tasarımı yeni ile birlikte yemek pişirmek için mükemmel bir birliktelikın. Bu yaz için Beach Club ve iskele genişletildi ve gündüzleri plaj de servis edilecek menüler ve sunumlar da yenilendi. Beach Club’ın yenilenen imza menüsü sin; Somon gravlax’dan taze mozarellaya, kıtır pideden burgerlere, sunumları zenginleştirilmiş kebaplara kadar geniş kapsamlı seçeneklerle sunulacak.

amanruya Şeflerinin ilgi alanları ve tutkunlarının mü olduğu “Barbeku Akşamı” bir gün Pazar yaşamaktaya devam ediyor.

Amanruya Bodrum restoranlarının öğle yemeği, akşam yemek ve özel rezervasyon ile lezzet ve doğa aşıklarına da açık.

“Yoga ve pilates eğitimi için hazır bulunuyor. uzman eğitmenler eşliğinde Anti-Yerçekimi Yoga ve Reformer Pilates de bu sezon ekleniyor. Tenis, bisiklet ve su sporları da her zaman olduğu gibi tutkunlarını bekliyor.

Doğaya saygısı ile kendine özgü bir konsept geliştiren amanruya, tatilde devam ediyor. Otelin içinde yer alan yerleşik ressam ile özel resim derslerine devam ediyor. Tercih eden haftanın onun gününe katılıp çizilebilir bir şekilde çizebiliyorlar.

Amanruya farkıyla ileri teknoloji…

Misafirler, burada zaman amanruya‘nın ahşap motor yatı ile de yeni güzergâhlar keşfedip doğal dünya ile yeniden bağlamalar. Körfezdeki geziler için özel iki durak yer alıyor. Biri küçük tavşanlarının büyükleriyle Küçük Tavşan Adası ve kendine özgü kayaların renginden alan Kızıl Mercan Adası.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK