Bayram Tatiliniz için en güzel ve temiz koylar listesi

Bayram Tatiliniz için en güzel ve temiz koylar listesi

103
0
PAYLAŞ

Kurban Bayramı Yılın en uzun tatillerinden biri bizi bekliyor. Bir buçuk gün ara verin 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü‘çıplak Kurban Bayramı Tatilde doğanın, denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için Türkiye’nin en güzel ve en temiz koylarını aradık.

Tatiliniz için en güzel ve en temiz koyların listesi

Turunç Koyu, Marmaris

Marmaris’in en güzel koylarından biri olan Turunç Koyu’na tekne turları popülerdir. Masmavi ve tertemiz denizi ile koyda yer alan Turunç halk plajını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Sabahları suyun çok soğuk olduğu deniz dalış için de oldukça uygundur. Marmaris popüler bir koy olduğu için otel konusunda birçok seçenek sunuyor.

Ovabükü Koyu, Datça

Datça Yarımadası’nda birbirinden güzel koylar var ama en güzellerinden biri şüphesiz Ovabükü Koyu. Datça merkeze 15 kilometre uzaklıktaki koya havalimanından Dalaman uçak bileti alarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Berrak bir denize sahip olan körfezin çevresinde çok sayıda otel ve misafirhane bulunduğundan tatilinizi buradan hiç ayrılmadan geçirebilirsiniz.

Aspat Koyu, Bodrum

Bodrum’da tropik bir destinasyonda olduğunuzu hissettiren Aspat Koyu, doğal güzelliklerini korumayı başarmış bir cennettir. Birinci derece kutsal alan olarak korunan koy, yemyeşil palmiye ve meyve ağaçlarıyla çevrili. Turkuazın en güzel tonuna sahip olan denizi temiz ve dalış için çok uygun. Şnorkelinizle dalış yaparken denizatı ve rengarenk balıklarla karşılaşabilirsiniz.

Adrasan Koyu, Antalya

Bey Dağları’nın eteğinde bulunan Adrasan’ın temiz havası vardır. Temiz havasının yanı sıra sığ ve kumlu bir denize de sahiptir. Denizi berrak olduğu için dalış için çok uygundur. Ülkemizin en popüler yürüyüş parkurlarından biri olan Likya Yolu da Adrasan’ın içinden geçmektedir. Adrasan tatiliniz sırasında Likya Yolu’nu da keşfedebilirsiniz. Adrasan çevresindeki diğer koyları görmek için tekne turlarına da katılabilirsiniz. Özellikle Suluada, Maldivleri andıran bir atmosfere sahiptir.

Çiftlik Koyu, Marmaris

Marmaris koyları arasında en sakin atmosfere sahip olan Çiftlik Koyu, ilçenin iri taneli kumlardan oluşan birkaç plajından birine de sahiptir. Genellikle tekne turları ile ulaşılabilen koyda herhangi bir yerleşim bulunmuyor. Bu nedenle koy bozulmamış bir doğaya sahiptir. Temiz ve berrak bir denize sahip olan Çiftlik Koyu’nda diğer koylardan farklı olarak deniz soğuk değildir.

Bardakçı Koyu, Bodrum

Bodrum tatiliniz sırasında merkeze sadece 10 dakika uzaklıktaki Bardakçı Koyu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yaz aylarında kalabalık olan Bardakçı, merkeze yakın en güzel koy olduğu için Zeki Müren Koyu olarak da bilinir. Balıkları görebileceğiniz sakin bir atmosfere ve berrak bir denize sahip halk koyun plajı yoktur ancak Bodrum’un otel ve mağazalarının iskelelerinde bulunan çardak ve köşklerde denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Katrancı Koyu, Fethiye

Fethiye’nin tüm gözde mekanlarını keşfettiğinizde ve sakin bir koy arıyorsanız, tercihiniz Katrancı Koyu. Fethiye merkeze 17 kilometre uzaklıktaki koya Fethiye’ye otobüs bileti alarak ve otogardan Göcek minibüslerine binerek ulaşabilirsiniz. Okaliptüs ve çam ağaçlarıyla çevrili koyda deniz tertemiz. Koy, kumlu, pürüzsüz ve sığ bir denizi olduğu için çocuklu aileler için idealdir. Burada kamp alanları da var.

Hisarönü Koyu, Marmaris

Marmaris merkeze 20 kilometre uzaklıkta bulunan Hisarönü Körfezi, bunaltıcı sıcağında serinleyebileceğiniz en temiz koylardan biridir. Arkasındaki yemyeşil orman sayesinde serin hava koşullarının yanı sıra çok düşük nem sunar. Özellikle yaz aylarında nemli şehirlerde sıcağa bunalıyorsanız uçak biletinizi alın ve bu serin havanın tadını çıkarın. Ayrıca koydaki düşük nem oranı sayesinde hava, astım ve kalp rahatsızlığı olan kişiler için şifa kaynağı olarak kabul ediliyor. Koyun 700 metre uzunluğundaki plajı, temiz denizi ile tüm turistleri kendine hayran bırakıyor.

Kıdrak Koyu, Fethiye

Fethiye’deki bir diğer temiz koy ise Kıdrak Koyu. Turkuaz bir denize ev sahipliği yapan koy, 2017 yılında tabiat parkı statüsüne kavuşmuştur. Kızılçam, mersin ve holm meşesi gibi farklı ağaç türlerini görebileceğiniz koyda ateş yakmak yasaktır. Ancak kamp alanında ağaçların altında bir gece geçirmek çok keyifli.

Kargı Koyu, Datça

Datça merkeze 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kargı Koyu, bölgenin en temiz koylarından biridir. Merkeze yakınlığı nedeniyle çok sık tercih edilse de doğallığını korumayı başarmıştır. Çevresindeki dağlar rüzgarı kestiği için koy ılıman bir havaya ve düzgün bir denize sahiptir. Tatlı ve tuzlu suyun karışmadığı bir yerde bulunan koyda doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK