İnfluencer Marketing Nasıl Yapılır

İnfluencer Marketing Nasıl Yapılır

141
0
PAYLAŞ

pazarlamayı etkilemek Sektör büyüklüğünün dünya çapında 10 milyar dolara ulaştığını söyleyen SEM genel müdürü hsan Ceyhan Solaksektörün 2021’de 15 milyar dolara ulaşacağını söyledi. hsan Ceyhan Solak, Markalar pazarlamayı etkilemek mikrofon yap etkiTercih ettiğini söyledi ve başarının hedef kitleye odaklanmaktan geçtiğini söyledi. hsan Ceyhan Solak “Influencer marketing’de doğru kararlar ve detaylı analizler ve bütçe kullanımı en önemli konu, markalar ‘şu anda’. Moda çünkü oldu etki Pazarlama yapıyorsanız istediğiniz sonuçları alamazsınız.”

pazarlamayı etkilemek sektör, Kovid-19 küresel karantina sürecinde sosyal medyaDünya genelinde internete ilginin yüzde 70 artması ve internette geçirilen ortalama sürenin 6 saat olmasıyla birlikte hızlı bir artış yaşadı. Verilere göre; pazarlamayı etkilemek Sektör son 5 yılda dünya çapında 6 kat büyüyerek 10 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Uzman değerlendirmeleri, çevrimiçi yaşamın daha da hızlanması ve 15 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmasıyla sektörün 2021’de büyümeye devam edeceğini söyledi. SEM Genel Müdürü İhsan Ceyhan Solak, pazarlamayı etkilemek Bu alandaki fenomen sayısının dünya genelinde 38 milyona ulaştığını belirtti. Her gün etki İhsan Ceyhan Solak,

pazarlamayı etkilemek Hayatımıza gireli 10 yıl oldu. Bugün geldiğimiz noktada, bildiklerimizi yeniden düşünmek sektörün doğru bir değerlendirmesi için en önemli kaynaktır: pazarlamayı etkilemek; Belirli bir kitleye sahip kişilerin ve alanında uzman kişilerin ürünü takipçilerine açıklamasıyla ortaya çıkan bir pazarlama türüdür. Bu iş nasıl çalışır? ilk pazarlamayı etkilemek Kendinize sormalısınız: Hangi stratejiyi uygulayacağım? Medya planlama süreci pazarlama alanımda nasıl bir rol oynayacak? Bu süreç için ne kadar bütçe planlayacağım? Hangi hedefleri koyacağım? En önemlisi, hangi fenomenle çalışacağım ve kampanyayı nasıl kuracağım? Bu soru pazarlamayı etkilemek Bunu yapmak isteyen tüm markaların zihnini meşgul ediyor. Ama cevapları bulmak o kadar da zor değil. Önemli pazarlamayı etkilemek yapmanın alfabesini bilen kuruluşların desteğidir. Bu da başarıyı getiriyor.”

pazarlamayı etkilemek Planlama çok önemli

pazarlamayı etkilemek SEM Genel Müdürü İhsan Ceyhan Solak, iş yaparken stratejiyi doğru belirlemenin çok önemli olduğunu belirterek, “Influencer pazarlamada strateji, bütçe ve bu çalışmanın sonuçlarının dijital Etkileşim kanalıyla uyumlu hale getirilmesi çok önemli. Dijital kanallar kendi içlerinde bağımsız olmalı ve diğer pazarlama kanallarıyla uyumlu çalışmalıdır. Düzgün oluşturulmuş bir medya planı da bu influencer pazarlama çalışmasına değer katacaktır. Bu nedenle, en önemli şey güçlü bir strateji geliştirmektir. Günün sonunda, hedefiniz açık ve tanımlanmış olmalıdır. “Bugünlerde moda olduğu için influencer pazarlaması yapmak istediğiniz sonuçları almıyor” dedi.

Ürün hakkında farkındalık yaratmanın önemine vurgu yapan Solak, “Bunu influencer marketing sisteminin tüm bileşenlerini yerine getirerek başarabilirsiniz. Lansman sürecinize destek olmak, kampanya döneminizi duyurmak, özel gün satışlarınızı arttırmak, iyi satışı olan bir ürüne daha fazla destek vermek ve hedef kitlenize rekabetçi ürününüzün değerlerini hatırlatmak önemlidir. Bu alanda influencer marketing kullanmak zordur. Bugün iyi bir medya planlaması ile başarıya ulaşmak mümkün.”

Influencer pazarlama hedefinizi doğru belirleyin

dünya çapında üretilmiştir pazarlamayı etkilemek İhsan Ceylan Solak, yaptığınız işi gözden geçirmenin, işi yapan ekiplerden görüş almanın, tahminlere dayalı çalışmanın yeterli olmadığını belirtti. pazarlamayı etkilemek Kampanya için şu tavsiyelerde bulundu:

pazarlamayı etkilemek Profesyonel yardım almadan kendi işlerini yapmaya çalışan markalar, bu alanda elde etmeye çalıştıkları sonuç verilerinin çok sınırlı olduğunu göreceklerdir. Önemli olan şirketin profesyonelleri ile çalışmaktır. Türkiye’de influencer pazarlama bütçeleri, markaların reklam bütçelerinin yüzde 20’sine ulaştı. Bu oran özel gün ve dönemlerde yüzde 35’e ulaşıyor. Influencer pazarlama birçok farklı kanalda yapılmaktadır. Başarılı influencer pazarlama çalışmaları için hedefi doğru belirlemek önemlidir. Markalar, hedeflerine giden yolun uzun olduğunu bilmeli; sabırlı olmalıdır. Bir ürün lansmanı için erişim hedefi belirlenirken, envanter düzeyi yüksek ürünler için bir satış hedefi belirlenmeli ve dijital kanalları öne çıkaracak bir etkileşim hedefi belirlenmelidir. Bu nedenle bütçeleme doğru yapılmalıdır.”

Influencer pazarlama çalışmalarında markaların fenomen seçerken kafalarının karıştığını anlatan Solak, “Markalar ‘Kimi seçmeliyim, takipçisi çok olan, Macro denilen 500.000-1 milyon takipçisi olan influencer veya influencer’dır. 15.000’den az olan ancak belirli bir kitleye hitap eden mikro olarak adlandırılan, bu sorular burada bitmiyor.Pazarlama çalışması yaparken önemli olan şey, doğru etkileyiciyi bulmadan önce hedef kitlenin o iş için doğru olup olmadığını bilmenizdir. markanız ve kendinizi seçin.Sonuçta hedef kitleniz sizsiniz.Takipçi sayısı gibi veriler kampanyanızla ilgili sorulara ışık tutabilir, ancak hedef kitlenin davranışını bilmek ve makro veya mikro fenomenlerden etkilenip etkilenmediklerini anlamak başarılı olacak.

SEM Genel Müdürü hsan Ceyhan Solak, markaların mikro fenomenleri daha çok tercih ettiğini belirterek, “Çünkü markalar tanıtmak üzere oldukları ürünün değerini korumak istiyor. Çalışmalar, mikro fenomenlerin makro fenomenlerle karşılaştırıldığını göstermektedir. Instagram‘da3, YoutubeDört kat daha fazla etkileşim aldığını gösteriyor. Bir fenomenle influencer pazarlaması birden fazla platformda yapılıyorsa, tik tak Youtube’ ve 10 kat, Instagramgöre 5 kat daha fazla etkileşim alır. Solak, kampanyaların uzman ekipler tarafından yürütüldüğünü şöyle açıklıyor: “İzleyicisini en iyi tanıyan ve o kitleyle her gün geliştirdiği iletişim altyapısına sahip olan tek kişi fenomendir. Bu kişi “doğal olarak” izleyicisine uygun bir kurgu üretebilmelidir. Üretebiliyorsa, onunla çalışmalısın. Bırak işini yapsın. Onları markalı renklerle giydirmek, marka söylemleriyle konuşturmak, marka imajına entegre etmek bu işi sıradan reklamlardan öteye götüremez. pazarlamayı etkilemekArama ağı reklamları yayınlamak, video reklamları yayınlamak ve yeniden pazarlama etkinliklerini planlamak markaları daha başarılı hale getirecektir. Araştırmamız, sadece kampanya dönemlerinde değil, sürekli iletişim ile yapılan influencer pazarlama faaliyetlerinin söylemlerinizin içselleştirilmesinde önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Şimdiye kadar markaların sadece üçte biri sürekli bir iletişim planı uygulayabiliyor.”

Etkileyici pazarlama sırasında Profesyonel destek alınmalı

pazarlamayı etkilemek Solak, 5 yıl önce dünya genelinde hizmet veren ajans ve platform sayısının 190 olduğunu, bugün ise 1500 oyunculu bir sektör haline geldiğini anlatıyor. Solak, “Markalar influencer pazarlama çalışmalarını kendi ekipleriyle yapmak yerine uzman ekiplerle yaptıklarında daha büyük başarılara imza atabilirler. Bu sayede markalar kampanyalarını “deneyim”, “analitik yetenek” ve “dijital olgunluk” puanlarına göre oluşturuyor. Başarılı bir şekilde sunulan ve doğru bir şekilde analiz edilen her kampanya, bir sonraki kampanya için altın bilgiler sunar. Daha da önemlisi, influencer pazarlama kampanyalarını diğer dijital pazarlama kanallarıyla entegre edebilme yeteneği, markaların rekabette sahip olduğu en önemli sırlardan birini ortaya çıkarıyor. SEM olarak tüm bu konularda müşterilerimize en iyi deneyimi sunmak için çalışıyoruz.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK