Lohusa depresyonu tüm aileyi olumsuz etkiliyor

Lohusa depresyonu tüm aileyi olumsuz etkiliyor

176
0
PAYLAŞ

Doğum sonrası depresyon tüm aileyi olumsuz etkiler.

Bazı anneler için doğum sonrası ciddi sorunlara neden olabilen doğum sonrası depresyonu, zor bir döneme neden olabilir. Yetişkin bir ebeveyn olmanın stresi veya hormonal değişiklikler zamanla azalma eğilimindeyse, dinlenmek ve sağlıklı beslenmek olumsuz tabloyu çekmenize yardımcı olacaktır.

Doğum sonrası depresyonu hesaba katmamakla birlikte tüm aileyi etkileyen zamanın kapılarını açacağını belirten Uzman Klinik Psikolog Başak Mutlu, bu dönemde sağlıklı iletişimin çok yardımcı olabileceğini söyledi.

Doğum sonrası depresyon tüm aileyi olumsuz etkiler #1

ANNE ALARMI GİBİ HİSSEDİN

Uzman Klinik Psikolog Başak Mutlu, sürecin doğumdan itibaren dikkatle takip edilmesi gerektiğini vurgulayarak; “Doğumla birlikte anne için yeni bir dönem başlar. Vücut, hormonlar ve egzersiz transferi olarak yeni bileşenler ve işlevler hayatlarına girer. Daha önce aşina olmadığı bu yeni hayata uyum sağlaması zaman alabilir. Bu uyum sürecinde annelerin zaman zaman çocuğuna daha şefkatli hissetmesinin yeterli olup olmadığını sorması kaygı ve korku yaşaması normal ve doğaldır. Bu süreçte annenin anne ve babasına mükemmeliyetçi olarak yaklaşmaması ve beklentilerini yüksek tutmaması önemlidir. Mükemmel ebeveynler için ulaşılabilir bir son değildir. Ancak aşırı durumlarda hareket etmek daha iyi bir seçim olacaktır. dedi.

Doğum sonrası depresyon tüm aileyi olumsuz etkiler #2

DEPRESYON genellikle kişinin kendisinde kaybolur

Psikolog Başak Mutlu, herhangi bir araştırmada olduğu gibi, aile içi iletişimin özellikle doğum sonrası depresyondan sonra önemli olduğunu; “Bir annenin ne sorunu var ki, duygularını akrabalarıyla paylaşmayı umuyor ve görevleri yerine getirmekte zorlandığında bu süreci kolaylaştıracak. Sağlıklı ve sessiz beslenmek, annenin olumsuz duygularla daha iyi başa çıkmasına da yardımcı olur. Genellikle, yaklaşık 10 gündür işi bitiyor Ama bazı annelerde bu dönemde daha ciddi görüntüler gözlemlenebilir: Eğer anne şiddetli depresyon veya boşluktan etkileniyorsa, bebeklik ile ilgili zorluk yaşıyorsa, hayatının geri dönmeyeceğinden endişeleniyorsa kendini veya başkalarını incitmeyi düşünürse umutsuzluğa kapılır, mutlaka bir uzmana başvurur.Annenin ruh sağlığındaki herhangi bir bozulmanın sadece anneyi değil tüm aileyi olumsuz etkileyeceği göz ardı edilmemelidir. “

Doğum sonrası depresyon tüm aileyi olumsuz etkiler.

Doğum sonrası depresyon tüm aileyi olumsuz etkiler.

Bazı anneler için doğum sonrası ciddi sorunlara neden olabilen doğum sonrası depresyonu, zor bir döneme neden olabilir. İdeal bir ebeveyn olmanın stresi veya hormonal değişiklikler zamanla azalma eğilimindeyse, dinlenmek ve sağlıklı beslenmek olumsuz bir resim çekmenize yardımcı olacaktır.

Uzman Klinik Psikolog Başak Mutlu, doğum sonrası depresyonun bir prosedür olarak görülmemekle birlikte tüm aileyi etkileyen zamanın kapılarını açtığını belirterek, bu dönemde sağlıklı iletişimin çok yardımcı olabileceğini söyledi.

Doğum sonrası depresyon tüm aileyi olumsuz etkiler #1

ANNE ALARMI GİBİ HİSSEDİN

Uzman Klinik Psikolog Başak Mutlu, sürecin doğumdan itibaren dikkatle takip edilmesi gerektiğini vurgulayarak; “Doğumla birlikte anne için yeni bir dönem başlar. Vücut, hormonlar ve egzersiz transferi olarak yeni bileşenler ve işlevler hayatlarına girer. Daha önce aşina olmadığı bu yeni hayata uyum sağlaması zaman alabilir. Bu adaptasyon döneminde annelerin zaman zaman endişe ve korku yaşamaları, bebek için yeterli olup olmadıklarını sormaları ve duygusal olarak daha hassas hissetmeleri alışılmış ve doğaldır. Bu süreçte annenin ebeveyne mükemmeliyetçi yaklaşmaması ve beklentilerini yüksek tutmaması önemlidir. Mükemmel ebeveynler için ulaşılabilir bir son değildir. Ancak aşırı durumlarda hareket etmek daha iyi bir seçim olacaktır. dedi.

Doğum sonrası depresyon tüm aileyi olumsuz etkiler #2

DEPRESYON genellikle kişinin kendisinde kaybolur

Psikolog Başak Mutlu, herhangi bir araştırmada olduğu gibi, aile içi iletişimin özellikle doğum sonrası depresyondan sonra önemli olduğunu; “Bir anne ne kadar yakınlarına duygularını anlatmakta güçlük çekiyorsa, görevlerini yerine getirmekte zorlandığında yardım umuyor ve istiyor, süreç daha kolay olacak. Sağlıklı beslenmek ve iyi dinlenmek de annenin olumsuz duygularla daha iyi başa çıkmasına yardımcı oluyor. Genellikle, 10 gün kadar işi durur.Ancak bazı annelerde bu dönemde daha ciddi görüntüler gözlemlenebilir: Eğer anne şiddetli depresyon veya boşluktan etkileniyorsa, bebekle temas kurmakta zorlanıyor, hayatı çıkamaz diye endişeleniyor. normale dönmesi, kendine ya da başkasına zarar verme düşüncesi varsa umutsuzluğa kapılıyorsa mutlaka profesyonel yardım almalıdır. tüm aile.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK