Kız çocuklarında obezite, erken ergenliğe neden oluyor

Kız çocuklarında obezite, erken ergenliğe neden oluyor

110
0
PAYLAŞ

Kızlarda obezite erken ergenliğe neden oluyor

Çocukların ergenliğe girmiş olabileceğine dair işaretleri anlamak gerekir. Kız çocuklarına ortalama 8-13 yaşları arasında, erkek çocuklara 9-14 yaşları arasında ergenliğe başlamalarını tavsiye etmek. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Öğretim üyesi Elif Sağsak, ergenliğin obezite sorunu yaşayan kız çocukları arasında olduğunu söyledi.

Ergenlik döneminde vücutta psikolojik, hormonal ve fiziksel bazı değişikliklerin olacağını okuyucuya hatırlattım. Üye Elif Sağsak bu sefer duyarlı aileye bazı uyarılarda bulundu.

Kızlarda obezite erken ergenliğe neden olur #1

“BU YAŞ HASTALIK GÖSTERGESİ YÜKSEK OLABİLİR”

İklim, beslenme, fiziksel ve genetik faktörlerin ergenliği etkilediği konusunda uyarıda bulunan Dr. Eğitmen Ortak Sağsak sözlerine şöyle devam etti: “Erken ergenlik özellikle kızlarda 8 yaşından önce meme büyümesi, erkeklerde 9 yaşından önce testis büyümesi olarak tanımlanabilir. Kızlarda 10 yaşından önce adet görme de erken ergenlik olarak kabul edilmelidir. Genital saç ve kanat kıllarının çıkması. 8 yaşından önce kızlarda ve öncesi Çocuklarda ilk ergenlik dediğimiz 9 yaşında mutlaka bu bulgularla birlikte hormonal değerlerde artış ve kronik kemik gelişimi olmalıdır.

Kızlarda obezite erken ergenliğe neden olur #2

OBEZİTE DİKKAT

“Çalışmalara baktığımızda son 30-40 yılda ergenlik çağında önemli bir değişiklik yok gibi görünüyor. Günlük pratikte ergenliğin özellikle obezlerde ergenlik yaşından önce biraz etkilendiği görülüyor. kızlar Bu çocukluk obezitesini arttırır. ile konuşan Dr. Öğretim üyesi Sağsak, ailelerin dikkat etmesi gereken ayrıntılara şu sözlerle dikkat çekiyor: “Erken ergenlik döneminde çevresel faktörler ve gıdaların etkileri tartışmalıdır. Bu konular halen araştırılmaktadır. Ailelere mevsimlik gıdalar tüketmelerini, çocuklarını kimyasal, plastik ve koruyucu maddelerden uzak tutmalarını, spor sırasında ve dolayısıyla erken ergenlik döneminden geçmelerini tavsiye ediyoruz. engellendi.

Kızlarda obezite erken ergenliğe neden olur #3

“YÜKSEKLİK DÜŞÜK GÖRÜNÜYOR”

Erken ergenliğin çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabileceğini iddia eden Dr. Sasak Partner Eğitmeni: “Ergenlik döneminde iştahta artış ve boy uzamasında hızlanma olur. Ergenlikten önce çocuklar yılda 5-6 cm uzar, ancak ergenlikte yılda 8-10 cm’ye çıkar. Ergenlik sonunda artış epifizleri kapanır. , ergenlik ne kadar erken başlarsa, boy kaybı ne kadar büyük olursa, ergenlik o kadar olgunlaşır (kızlar için 6 yaşından önce, erkekler için 8 yaşından önce) hızlı bir kemik büyümesine sahiptir: braktelerin epifizleri erken kapanır ve büyüme erken durur. lisede en kısa sürede liseden liseye, hasta olan, ergenliği neredeyse normal olan ve kaybı çok yüksek olan hastalar için. dedi.

Kızlarda obezite erken ergenliğe neden olur #4

“Gençlik”

Çoğu hastalıkta ciddi olmadığı için bazı hastalıklarda ergenliğin erken gelişebileceği ihtar edilir. Partner Eğitmen Elif Sağsak şu bilgileri verdi: “Beyinden kaynaklanan kistler, tümörler, hidrosefali ve nörolojik hastalıklar da erken ergenliğe neden olur. Kız çocuklarında herhangi bir hastalık riski ortaya çıkarken, altta yatan hastalık oranı erkek çocuklarda kızlara göre daha fazladır. Özellikle 2,5 kilonun altında doğanlar, beyin dokusu kullanılarak doğarlar. yardımcı üreme teknolojisi Ergenliği bebeklerde diğer çocuklara göre daha fazla görüyoruz.

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, erken ergenlik tedavisi hakkında da bilgi veren Çocuk Endokrinoloji Uzmanı. Partner Eğitmen Elif Sağsak şu bilgileri verdi: “Enjeksiyon tedavisi 3 aydır. Bu tedavinin olumsuz bir etkisi yoktur. Tedavi durdurulduktan sonra ergenlik süreci durur. Tedavinin olumsuz bir etkisi yoktur. Ailelerin erken ergenlik endişesi varsa önceden bir doktora başvurmaları gerekir. Herhangi bir genişleme varsa memede herhangi bir bulgu veya herhangi bir bulgu Gerçek ergenlik, ergenliğin erken dönemidir, bu nedenle mutlaka bir doktor tarafından detaylı olarak muayene edilmelidir.

Kızlarda obezite erken ergenliğe neden oluyor

Kızlarda obezite erken ergenliğe neden oluyor

Bununla birlikte, çocukların ergenliğe girdiğinin işaretlerini anlamak gerekir. Kız çocuklarına ortalama 8-13 yaşları arasında, erkek çocuklara 9-14 yaşları arasında ergenliğe başlamalarını tavsiye etmek. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Öğretim üyesi Elif Sağsak, ergenlik döneminin kız çocuklarında önemli zorluklar yaşadığını söyledi.

Ergenlik döneminde vücutta psikolojik, hormonal ve fiziksel bazı değişikliklerin olacağını okuyucuya hatırlattım. Üye Elif Sağsak bu sefer duyarlı ailelere bazı uyarılarda bulundu.

Kızlarda obezite erken ergenliğe neden olur #1

“BU YAŞ HASTALIK GÖSTERGESİ YÜKSEK OLABİLİR”

İklim, beslenme, fiziksel ve genetik faktörlerin ergenliği etkilediği konusunda uyarıda bulunan Dr. Eğitmen Ortak Sağsak sözlerine şöyle devam etti: “Erken puberte özellikle kızlarda 8 yaşından önce meme büyümesi, erkeklerde 9 yaşından önce testis büyümesi olarak tanımlanabilir. Kızlarda 10 yaşından önce adet görme de erken ergenlik olarak kabul edilmelidir. Genital saç ve kanat kıllarının çıkması. Kızlarda 8 yaşından önce ve 9 yaşından önce çocuklarda ilk ergenlik dediğimiz gibi bu bulgularla birlikte hormonal değerlerde artış ve kronik kemik gelişiminde bir artış olması gerekir.Böyle bir durumda hekimler değerlendirilmelidir.”

Obezite kızlarda erken ergenliğe neden olur #2

OBEZİTE DİKKAT

“Araştırmalara baktığımızda, son 30-40 yılda ergenlik çağında önemli bir değişiklik olduğu görülüyor. Günlük uygulamada, ergenlik yaşı ortalama bir kişiye doğru biraz kaymış görünüyor.” özellikle obez kızlarda bu durum çocukluk çağı obezitesindeki artıştan kaynaklanmaktadır. ile konuşan Dr. Öğretim üyesi Sağsak, ailelerin dikkat etmesi gereken ayrıntılara şu sözlerle dikkat çekiyor: “Çevresel faktörler ve erken ergenlik döneminde gıdaların etkileri tartışmalıdır. Bu konular halen araştırılmaktadır. Ancak ailelere mevsimlik gıdalar tüketmelerini, çocukları kimyasal, plastik ve koruyucu maddelerden uzak tutmalarını, sporun çocukların yaşamında kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Çocuk sporları daha sağlıklı hale gelir, bazıları büyük ölçüde engellenir ve bu nedenle erken ergenlik engellenir.

Kızlarda obezite erken ergenliğe neden olur #3

“YÜKSEKLİK DÜŞÜK GÖRÜNÜYOR”

Erken ergenliğin varlığı çocuklarda psikolojik sorunlara neden olabilir. Sasak Partner Eğitmeni: “Ergenlik döneminde iştahta artış ve boy uzamasında hızlanma olur. Ergenlik öncesi çocuklar yılda 5-6 cm uzar, ergenlik döneminde ise yılda 8-10 cm’ye çıkar. Ergenlik sonunda artar. kemik, yani epifizler bittiğinde büyümeyi azaltır ve durdurur Kapalı, ergenlik ne kadar erken başlarsa, boy kaybı ne kadar büyük olursa, ergenlik o kadar olgunlaşır (kızlar için 6 yaşından önce, erkeklerde on altıncı yaşından önce) hızlı bir kemik büyümesine sahiptir : braktelerin epifizleri erken kapanır ve büyüme erken durur.Lisede çok kısa sürede ilkokula gelirler, liseye geldiklerinde. dedi.

Kızlarda obezite erken ergenliğe neden olur #4

“Gençlik”

Çoğu hastalıkta ciddi olmadığı için bazı hastalıklarda ergenliğin erken gelişebileceği uyarısında bulunulur. Partner Eğitmen Elif Sağsak şu bilgileri verdi: “Beyinden kaynaklanan kistler, tümörler, hidrosefali ve nörolojik hastalıklar da erken ergenliğe neden olur. Kız çocuklarında herhangi bir hastalık riski ortaya çıkarken, altta yatan hastalık oranı erkek çocuklarda kızlara göre daha fazladır. Özellikle 2,5 kilonun altında doğanlar, beyin dokusu kullanılarak doğarlar. yardımcı üreme teknolojisi Ergenliği bebeklerde diğer çocuklara göre daha fazla görüyoruz.

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, erken ergenlik tedavisi hakkında da bilgi veren Çocuk Endokrinoloji Uzmanı. Partner Eğitmen Elif Sağsak şu bilgileri verdi: “Enjeksiyonların tedavisi 3 aydır. Bu tedavide hastanın olumsuz bir etkisi yoktur. Tedavi kesildikten sonra ergenlik süreci devam eder ve böylece durur. Tedavinin olumsuz etkisi olur. Ailelerin erken ergenlik endişesi varsa, önce bir doktora danışmalıdırlar.Memede herhangi bir büyüme olması veya her gerçek puberte bulgusunun olmaması erken pubertedir.Bu nedenle bir doktor tarafından detaylı olarak muayene edilmelidir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK