Dengeli beslenme çocukların okul başarısını artırıyor

Dengeli beslenme çocukların okul başarısını artırıyor

116
0
PAYLAŞ

Dengeli beslenme çocukların okul başarısını artırır

Hamilelikte ve yaşam boyunca yeterli ve dengeli beslenme esastır. Ayrıca 6-17 yaş arası bireylerin yeterli ve dengeli beslenmesi, modern çağda beslenmeye bağlı olarak oluşabilecek sağlık risklerinin azaltılmasında (obezite, hipertansiyon, Tip 2 diyabet vb.) ve okul başarısının artmasında (bilişsel beceriler, akademik beceriler, vb.) ) Özellikle pandemi koşulları, bağışıklık sistemimiz için yeterli ve dengesiz beslenmenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Diyetisyen Fadime Aydın Küçük ailelerle önemli bilgiler paylaşarak, özellikle pandemi döneminde okul çağındaki çocuklarımızın sağlıklı beslenme ihtiyacına vurgu yaptı.

Dengeli beslenme çocukların okul başarısını artırır #1

BESİN ÇEŞİTLİLİĞİNİN SAĞLANMASI ÖNEMLİ

Diyetisyen Fadime Aydın Küçük, eğitim öncesi erkek çocuklarına okulda günde 6-8 saat yüz yüze olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Bu, günlük yaşamın enerjisinin ve beslenmesinin bir kısmının okullarda bulunduğu anlamına geliyor. Bunu yapabilmek için çocukların okul kantininde, yemek yerken veya beslenme saatlerinde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları, beslenme kalitesini artırmaları ve özellikle süt ve süt, süt ve süt ürünleri başta olmak üzere gıda çeşitliliğini artırmaları gerekmektedir. meyve tüketimi. Uygun ve ölçülü bir beslenme planı için çocukların her öğünde farklı besinler tüketmesi ve besin çeşitliliğini artırması gerekmektedir. Özellikle meyve, sebze ve protein içeren besinler ile yiyecek ve içeceklerin tüketimi büyük bir şevkle arttırılmalıdır. Bu derneklerden elde edilen süt ve süt ürünleri, büyümekte olan bebekler ve ergenler için önemli bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Adolesanlarda süt ve süt tüketiminin azalması önemli bir sorundur. Sağlıklı bir yaşam için su içilmelidir. Suyun güvenli ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Her çocuğun kendi su kabı veya bardak kullanması gerekir. Çocuklara yemekten önce ve sonra, tuvaleti kullanma, dışarıda oynama ve evin dışından geldiklerinde ellerini düzgün yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.”

Dengeli beslenme çocukların okul başarısını artırır #2

HEMEN GEÇERLİ ÖĞLE YEMEĞİ ÇIKIŞI

Yemek yemenin çocukların davranışlarını olumlu yönde etkileyebileceğini fark eden Diyetisyen Fadime Aydın Küçük, şöyle devam etti: “Yemek yemenin çocukların davranışları üzerinde olumlu etkisi var. Okuldan sonraki sabah kahvaltı yapmadığında okumaya olan ilgileri azalıyor ve bu da okul başarısını etkiliyor. Ayrıca okula devam artıyor ve okul başarısı artıyor. Kahvaltının sağlanmasıyla okulda okul sırasında beslenme gelişimi Uzun zamandır çocukların beslenme durumlarının iyileştirildiği, mikro besin eksikliklerinin giderildiği ve hatta çocuğun bilinçli olarak etkilendiği tespit edilmiştir.Özetle kahvaltının okula olumlu etkisi olduğu söylenebilir. devam, okul başarısı ve okulda davranış. Kahvaltıda süt, pişmiş yumurta, salatalık domates ve tam buğday kahvaltısı. Menü, kahvaltı masası ve buğday ekmeği ile dengelenir.

Son olarak velilerimize şu açıklamaları yapmak istiyorum: Özellikle bu pandemi döneminde çocuklarımızın beslenme çantalarına dikkat etmeli ve önemini göstermeliyiz. Taze meyveleri koyup güzelce yıkayalım, üzerine çiğ kuruyemiş koyalım. Bu şekilde çocuklarımızın dokunulmazlıklarını teyit ve teyit edeceğiz. Çocuklar, ben de sizi aramak istiyorum. Ellerimizi iyice yıkadıktan sonra beslenme çantasındaki tüm yiyecekleri tüketelim.

Dengeli beslenme çocukların okul başarısını artırır

Dengeli beslenme çocukların okul başarısını artırır

Yeterli ve dengeli beslenme anne karnında başlar ve yaşam boyu gereklidir. Ayrıca 6-17 yaş arası bireylerin yeterli ve dengeli beslenmesi, modern çağda beslenmeye bağlı olarak oluşabilecek sağlık risklerinin azaltılmasında (obezite, hipertansiyon, Tip 2 diyabet vb.) ve okul başarısının artmasında (bilişsel beceriler, akademik beceriler) etkilidir. beceriler, vb.) ) Özellikle pandemi koşulları, bağışıklık sistemimiz için yeterli ve dengesiz beslenmenin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Diyetisyen Fadime Aydın Küçük ailelerle önemli bilgiler paylaşarak, özellikle pandemi döneminde okul çağındaki çocuklarımızın sağlıklı beslenme ihtiyacına vurgu yaptı.

Dengeli beslenme çocukların okul başarısını artırır #1

BESİN ÇEŞİTLİLİĞİNİN SAĞLANMASI ÖNEMLİ

Diyetisyen Fadime Aydın Küçük, çocuklara eğitim saatinden önce günde 6-8 saat okulda yüz yüze olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Bu, günlük yaşamlarının enerji ve besinlerinin bir kısmının okullarda bulunduğu anlamına geliyor. Bu amaçla kantin, yemekhane veya okul saatlerinde çocukların gelişiminin desteklenmesine, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının sağlanmasına, beslenme kalitesinin artırılmasına ve özellikle süt ve süt, süt ve meyve sebzeleri olmak üzere beslenme çeşitliliğinin artırılmasına özen gösterilmelidir. Çocukların uygun ve eşit düzeyde gıdaya ve artan çeşitliliğe sahip gıdalara sahip olmaları için her masada farklı gıdalar tüketmelidir. Özellikle meyve, bakliyat ve protein içeren besinler ile yiyecek ve içeceklerin tüketimi büyük bir şevkle arttırılmalıdır. Bu derneklerden elde edilen süt ve süt ürünleri, büyümekte olan çocuklar ve ergenler için önemli bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Adolesanlarda süt ve süt tüketiminin azalması önemli bir sorundur. Sağlıklı bir yaşam için su içilmelidir. Suyun güvenli ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Her çocuğun kendine ait su kabı veya bardak kullanması gerekir. Çocuklara yemekten önce ve sonra, tuvalete gittikten sonra, dışarıda oyun oynadıktan sonra ve evin dışından geldiklerinde ellerini uygun şekilde yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Dengeli beslenme çocukların okul başarısını artırır #2

HEMEN GEÇERLİ ÖĞLE YEMEĞİ ÇIKIŞI

Yemek yemenin çocukların davranışlarını olumlu yönde etkileyebileceğini fark eden Diyetisyen Fadime Aydın Küçük, şöyle devam etti: “Kahvaltı yapmanın çocukların davranışları üzerinde olumlu etkisi var. Okuldan sonraki sabah kahvaltı yapmadıklarında okumaya olan ilgileri azalıyor ve bu okul başarısını etkiliyor. Ayrıca okula devam artıyor ve okul başarısı artıyor. Kahvaltının sağlanmasıyla okulda okulda beslenme gelişimi Uzun zamandır çocukların beslenme durumlarının iyileştirildiği, mikro besin eksikliklerinin giderildiği ve hatta çocuğun bilinçli olarak etkilendiği tespit edilmiştir.Özetle kahvaltının okula devamı üzerinde olumlu etkileri olduğu söylenebilir. , okul başarısı ve okulda davranış. Kahvaltıda süt, pişmiş yumurta, salatalık domates ve tam buğday kahvaltısı. Menü, kahvaltı masası ve buğday ekmeği ile dengelenir.

Son olarak velilerimize şu açıklamaları yapmak istiyorum: Özellikle bu pandemi döneminde çocuklarımızın beslenme çantalarına dikkat etmeli ve en büyük etkiyi göstermeliyiz. Taze meyveleri koyup güzelce yıkayalım, üzerine çiğ kuruyemiş koyalım. Bu sayede serbest bağışıklık sistemlerinin güçlendiğini doğrulamış oluyoruz. Çocuklar, ben de sizi aramak istiyorum. Ellerimizi iyice yıkadıktan sonra beslenme çantasındaki tüm yiyecekleri tüketelim.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK