Çocuklarda pandemide artan sosyal fobi, okulu da vurdu

Çocuklarda pandemide artan sosyal fobi, okulu da vurdu

103
0
PAYLAŞ

Pandemi döneminde çocuklarda gelişen sosyal fobi okulda da vuruldu

Yeni öğretim yılı başlarken çocuklar ve ailelerin endişe duyması nedeniyle koronavirüs vakaları artıyor. Uzmanlar, hakkı olanların aşılanması, diğerlerinin de gerekli hijyen kuralına uyması konusunda uyarıyor. Peki fiziksel korunmanın yanı sıra bu süreçte çocuklarımızın psikolojisini nasıl koruyabiliriz?

Psikolog İrem Naz Kırmızı, çocukların pandemi sürecinde sosyal fobi nedeniyle okula gitme korkusu yaşadıklarına işaret ederek, pandemi için yaşamları boyunca yeterli zaman varsa çocukları okula göndermeleri ve pandemi sürecinin önüne geçilmesi konusunda uyardı. . Çocuğu korkutmadan yaşına uygun videolar ve kitaplarla.

Çocuklar arasında pandemiye dönüşen sosyal fobi okulda da vuruldu #1

“PANDEMUS SONRASI ÇOCUKLARDA SOSYAL FOBİ ARTIŞI”

Psikolog İrem Naz Kırmızı, pandemi döneminde doğup büyüyen çocukların hala hayata uyum sağlayamadığını vurgulamak için şunları söyledi: “Çocukların evdeki sosyal yaşantısını sınırlayamamaları, hasta olmaları ve yeterli eğitim almamaları psikolojik gelişimin yanı sıra gerilemeye de yol açabilmektedir. Asıl yol çocukların öğrenmesidir. Pandemi dönemindeki çocuklar kendileriyle deneyim kazanamadılar. Okullar açık, onlar da endişeli: Pandemi döneminde reşit değilse çocuklarınızı okula gönderin, pandemi sürecini uygun video ve kitaplarla korkmadan çocuğunuza anlatın. . dedi.

Psikolog İrem Naz Kırmızı, özellikle okul çağındaki çocuklarda pandemi, okul korkusu, toplumsal kargaşa, hastalık korkusu, oyunculuk korkusu, teknoloji, uyku ve yeme bozukluklarının daha sık görüldüğünü söyledi.

Etkinlik psikoloğu Naz Kırmızı şu bilgileri paylaştı: “Evde kalmaya alışan çocuklar, okullardan korkmaya başlamış, çevreden kaçmak istemeyen, okula gitmek için mücadele eden çocuklar, farkında olmayabilecekleri fobi ve çeşitli fiziksel şikayetleri teşvik ederek okula gelmektedirler. okulda. Dışarıdan sosyal fobi geliştiren çocuklar, insanların kendilerini incittiğine inandıkları, kendileri hakkında olumsuz düşündükleri ve kendilerini yargıladıkları için kaynaşmada güçlük çekerler. Açılan ve kapanan okullarda her gün çevreden veya sosyal medyadan yanlış bilgilerle dolup taşan çocuklar, yakınlarından birinin hastalanması, aile kaygısı ve korku oluşması durumunda daha da kaygılı hale gelecektir. hastalanmak hakkında. Eğitimlerinin gereklerini yerine getiremeyen gençlerimiz, açık okullarda ailelerin ve öğretmenlerin beklentilerini karşılayamadıklarını düşündüklerinde gösterdikleri çabadan endişe duymaktadırlar. Yemek yeme ve uyuma saatleri düzensiz olan çocuklarımız düzensizleşmeye alışıktır. Sonuç, mükemmel yeme ve uyku bozukluklarıdır.

2 numaralı okulda bile pandemili çocuklarda artan sosyal fobi.  vurulmuş

“Tedbirlerle Sosyalleşin”

Psikolog İrem Naz Kırmızı, internetin kariyerinin merkezine yerleşen teknolojinin sosyal medya oyunlarına da hakim olduğunu ve okumalarla geliştiğini göstererek şu önerilerde bulundu: “Çocuklar tohum dahil her şeyi paylaşırlar. Okulda, bahçede, herhangi bir sosyal ortamda. Ama bu çocuğumuzu tüm bu alanlardan uzak tutamayacağımız anlamına gelmez. Aksine, çocuğunuza koruma ve koruma yollarını öğretmelisiniz. sosyal ortamda bulunmasına özen göstererek. Çocuklar dillerini yaşıtlarıyla iletişim kurarak öğrenirler. Denge ve sosyal becerileri, öz bakımı, kaba motor fonksiyonlarını ve gelişimini parkta, okulda ve oyun boyunca öğrenir.”

Çocuklar arasında pandemide gelişen sosyal fobi 3 numaralı okulda da vuruldu

“Çocuğunuza bakmayın”

Devlet psikoloğu Naz Kırmızı, ebeveynlerin çocuklarının korku ve endişelerini yansıtmamaları için önlem almaları gerektiğini söyledi.

Psikolog Naz Kırmızı, çocukların en çok yaşadıklarını gözlemleyerek öğrendiğini vurguladı ve her ebeveynin tepkisinin çocuklarının gelişimi için önemli olduğunu vurguladı. “Endişeli bir ebeveyn”, birçok hastalığı içeren endişeli bir çocuk anlamına gelir. Ebeveynlerin suç ortağına ihtiyacı olduğunu, ebeveynlerin endişelenmediğini unutmayın. Gelişim, zeka veya okula hazır bulunuşluk testleri için özellikle anaokuluna veya ilkokula başlayan çocuklar için okulların adaptasyonunda sorunlar olup olmadığı konusunda bir ön fikir sahibi olmak çok önemlidir. Bu sınavları yapmak ve değerlendirmek uzmanlık gerektirir ve sonuçlar çözüm yolunda aileler için önemli bir rehberdir.” dedi.

Psikolog İrem Naz Kırım “Pandemi sürecinden yeme, uyuma, dinlenme ve oyun oynama alışkanlıkları bozulan çocukları alabilmeleri için ebeveynlerin düzenini değiştirmeleri ve çocuklara örnek olmaları çok önemli. yoksa takip edecek. Okula gitme ya da uyum sorunu yaşayan çocuklar için bir uzmana başvurulmalı ve çocukların bu süreçte ihtiyaç duydukları destek sağlanmalıdır.” dedi.

Pandemi döneminde çocuklarda gelişen sosyal fobi okulda da vuruldu

Pandemi döneminde çocuklarda gelişen sosyal fobi okulda da vuruldu

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte koronavirüs vakalarının artması, çocukların ve ailelerin endişelenmesine neden oluyor. Uzmanlar, aşı olma hakkı olanların ve diğerlerinin gerekli hijyen kuralına uyması gerektiği konusunda uyarıyor. Peki fiziksel korunmanın yanı sıra bu süreçte çocuklarımızın psikolojisini nasıl koruyabiliriz?

Psikolog İrem Naz Kırmızı, pandeminin sosyal fobiye yol açabileceği bu dönemde çocukların okula gitme korkusunu dile getirerek, pandeminin yaşa göre yeterince gergin olması durumunda çocukları okula göndermeleri ve pandemi sürecinin çözülmesi gerektiği konusunda uyardı. Çocuğu korkutmadan yaşına uygun videolar ve kitaplarla.

Çocuklar arasında pandemiye dönüşen sosyal fobi okulda da vuruldu #1

“PANDEMÜS SONRASI ÇOCUKLARDA SOSYAL FOBİ ARTIŞI”

Psikolog İrem Naz Kırmızı, pandemi döneminde doğup büyüyen çocukların hala hayata uyum sağlayamadığını söyledi: “Çocukların evde sosyal yaşamlarını kısıtlayamamaları, hastalığa yakalanmamaları ve yeterli eğitim almamaları psikolojik gelişimin yanı sıra gerilemeye de neden olabilir. Asıl yol çocukların öğrenmesidir. Pandemi dönemindeki çocuklar akranlarıyla deneyim kazanamadı. okul açarken bir yandan da endişeleniyorlar: Pandemi döneminde reşit değilse çocuklarınızı okula gönderin, pandemi sürecini çocuğunuza yaşsız video ve kitaplarla anlatın. bir zemin. dedi.

Psikolog İrem Naz Kırmızı, özellikle okul çağındaki çocuklarda pandemi, okul korkusu, toplumsal kargaşa, hastalık korkusu, oyunculuk korkusu, teknoloji, uyku ve yeme bozukluklarının daha sık görüldüğünü söyledi.

Etkinlik psikoloğu Naz Kırmızı şu bilgileri paylaştı: “Evde kalmaya alışan çocuklar, okullardan korkmaya, çevreden kaçmayı reddetmeye, okula gitmek için mücadele etmeye, okula fobi ve çeşitli fiziksel şikayetlerle gelmeye başlamışlardır, çünkü bunların farkında olamamaktadırlar. okulda. Dışarıdan sosyal fobi geliştiren çocuklar, insanların inançlarına müdahale etmeyi zor bulur, insanları incitir ve yargılanmaları konusunda olumsuz hissederler. Okulların açılıp kapanmasıyla birlikte, her gün sosyal medyada veya sosyal medyada birileri hakkında yanlış bilgilerle doldurulan çocuklar, yakınlarından birinin hastalıkla karşılaşması, aile üyeleri için endişelenmesi ve hastalanma korkusuyla giderek daha fazla endişeleniyor. Eğitimlerinin gereklerini yeterince yerine getiremeyen gençlerimiz, okulların açılması konusunda hem ailelerin hem de öğretmenlerin beklentilerini karşılayamadıklarını düşünerek iş kaygısı yaşıyorlar. Yemek yeme ve uyuma saatleri düzensiz olan çocuklarımız düzensizleşmeye alışıktır. Sonuç olarak, yeme bozuklukları uykululuğa neden olabilir.

2 numaralı okulda bile pandemili çocuklarda artan sosyal fobi.  vurulmuş

“Tedbirlerle Sosyalleşin”

Psikolog İrem Naz Kırmızı, internetin kariyerinin merkezine yerleşen teknolojinin sosyal medya oyunlarına da hakim olduğunu ve okumalarla geliştiğini göstererek şu önerilerde bulundu: “Çocuklar filizler dahil her şeyi paylaşırlar. Okulda, bahçede, herhangi bir sosyal ortamda. Ama bu çocuğumuzu tüm bu alanlardan uzak tutamayacağımız anlamına gelmez. Aslında çocuğunuza güçlendirme yollarını öğretmelisiniz. ve sosyal ortamda bulunmaya özen gösterme. Çocuklar, akranlarıyla iletişim kurarak dillerini geliştirirler. Dengeleri ve sosyal becerileri, öz bakımı, ince motor işlevleri, kaba gelişimi, parkta, okulda, oyun boyunca öğrenir.”

Çocuklar arasında pandemide gelişen sosyal fobi 3 numaralı okulda da vuruldu

“Çocuğunuza bakmayın”

Devlet psikoloğu Naz Kırmızı, ebeveynlerin çocuklarının korku ve kaygılarını yansıtmamaları için önlem almaları gerektiğini söyledi.

Çocukların en çok yaşadıklarını gözlemleyerek öğrendiğini fark eden iş psikoloğu Naz Kırmızı, her ebeveynin tepkisinin çocuklarının gelişimi için önemli olduğunu vurguladı. “Endişeli bir ebeveyn”, birçok hastalığı içeren endişeli bir çocuk anlamına gelir. Ebeveynlerin suç ortağına ihtiyacı olduğunu, ebeveynlerin endişelenmediğini unutmayın. Gelişim, zeka veya okula hazır bulunuşluk testleri için özellikle anaokuluna veya ilkokula başlayan çocuklar için okulların adaptasyonunda sorunlar olup olmadığı konusunda bir ön fikir sahibi olmak çok önemlidir. Bu sınavları yapmak ve değerlendirmek uzmanlık gerektirir ve ailevi konularda önemli bir rehber çözüm yolundadır. dedi.

Psikolog İrem Naz Kırım “Bir pandemi sürecinde yeme, uyuma, dinlenme ve oyun oynama düzenleri bozulan çocukları aynı anda kabul edebilmeleri için ebeveynlerin sıralarını değiştirebileceklerini ve çocuklara örnek olabileceklerini hatırlamak önemlidir. oğlum, seni takip edecek. Okula gitme ya da uyum sorunu yaşayan çocuklar için bir uzmana başvurulmalı ve çocukların bu süreçte ihtiyaç duydukları destek sağlanmalıdır.” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK