Çocuğunuza okula uyum süreci için süre tanıyın

Çocuğunuza okula uyum süreci için süre tanıyın

115
0
PAYLAŞ

Çocuğunuza okula uyum sağlaması için zaman tanıyın

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süreli eğitimlerine devam eden çocukların çoğu okula uyum sürecinde zorluklar yaşıyor. Şu anda ailelerin adaptasyonlarını kolaylaştıracak yöntemler var. Çocukların esas olarak kaygı ve korku ile beslendiğini unutmayın.

Çocukluk Psikiyatrisi ve Hastalıkları Anabilim Dalı uzmanı Dr. Dr. Leyla Ezgi Tügen, 1.5 yıl aradan sonra yeniden başlanan yüz yüze eğitime okula uyum sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı.

Çocuğunuza okula uyum sağlaması için zaman tanıyın #1

Çocuğunuzun bakımında birleşmeyin

tecrübe. Dr. Tügen, çocukların evdeki sosyal gelişimlerinin zarar gördüğünü ifade etti. “Bence çocukların gelişimindeki sosyal-duygusal bozukluklar okulların kapandığı dönemlerdeki akademik kayıplardan çok daha büyük ve şiddetlidir. Okul sadece sınıfların değil, sosyal normların da öğrenildiği, öz kontrol becerilerinin geliştirildiği bir alandır. , gerçek ve sosyal ilişki becerileri kazanılır ve bu ihtiyaçları karşılayamayan çocuklarda fiziksel ve duygusal problemlerin birçok ihtiyacını karşılamış olduk. dedi.

Uzm, hem çocukların hem de ailelerinin okula gitmelerinin bu zamanı hakkında endişelerini dile getirmeleri adettendir. Dr. Tugen, “Örneğin, okulla ilgili uyarlamaları gözden geçirmek için sorunlar ilerliyorsa, örneğin, koronavirüs hala devam ediyor ve covid-19 ile ilgili aile planları, çocukların “okul emekliliği önlemlerine uyacağını” endişelerini artıracak. Larvalar hijyen kurallarına uyacak. Çocuklara velilerin kaygısı veriliyor, çocuğun okula gitme motivasyonu azalacak. Okula uzun süre gitmeyen çocukların uykuları ve erken kalkma güçlüğü çocukların okula uyumunu olumsuz etkiliyor. 1,5 yıldır okula gidemiyorlar Bilinmeyen ortamlar ve insani duygular bazı çocukları daha da zorlaştırabilir Sağlıklı ruh sağlığı sorunları olan çocuklar okula uyum sağlamayı zorlaştırabilir Örneğin kaygı bozuklukları ve öğrenme güçlüğü dersler hakkında çocukların kaygısını artırabilir. sık sık endişe edin Çiftçilik, okul reddinin ana nedenlerinden biridir. dedi.

Çocuğunuza okula uyum sağlaması için zaman tanıyın #2

Okul Tesisine Uyum 4 FİNANS

tecrübe. Dr. Leyla Ezgi Tügen, böyle zor bir durumda yapılması gerekenleri şöyle değerlendiriyor: “Ebeveynler olarak koronavirüs hakkında normal endişelerimiz olduğunu bize bildirin, tedaviler hakkında okul dışında bilgi verelim, birbirimize destek olalım ve işbirliği yapalım. Hem ebeveynler hem de öğretmenler 1 aylık okula uyum sağlamayı düşünmeli ve çocuklarının akademik yüklerden ziyade okula gelme motivasyonlarını artırmaya yönelik birincil faaliyetlere sahip olmalıdır. Aileler zaten uyku, beslenme, oyun, ders, aile ile evde kalma süreleri gibi günlük rutinlerini okul egzersizlerinden sonra ayarlıyor, hafta sonları bile rutinlerde bozukluk yok, kurallar sert değil ama net. . Evin çevresinde her zamanki okula göre düzenlemeler yapılacak ve akşamları çocukla birlikte çuval, giysi ve ekipman hazırlığı yapılacaktır. Uyum sürecinde yapmadıkları en önemli şeylerden biri, durumu daha da kaotik hale getiren zorluklardan dolayı çocuğu okula göndermemeleridir. Okula uyum sürecindeki zorluklar konusunda öğretmenlerle işbirliği yapmak önemlidir ancak 1 aydan fazla okul reddi veya okula gitmeme durumunda mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatristinden yardım alınması gerekir.”

Çocuğunuza okula uyum sağlaması için zaman tanıyın

Çocuğunuza okula uyum sağlaması için zaman tanıyın

Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitime devam eden çocukların çoğu okula uyum sürecinde zorluklar yaşıyor. Şu anda ailelerin adaptasyonlarını kolaylaştıracak yöntemler var. Çocukların esas olarak kaygı ve korku ile beslendiğini unutmayın.

Psikiyatri ve Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı. Dr. Leyla Ezgi Tügen, 1.5 yıl aradan sonra yeniden başlanan yüz yüze eğitime okula uyum sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı.

Çocuğunuza okula uyum sağlaması için zaman tanıyın #1

Çocuğunuzun bakımında birleşmeyin

tecrübe. Dr. Tügen, çocukların evdeki sosyal gelişimlerinin zarar gördüğünü ifade etti. “Bence çocukların gelişimindeki sosyal-duygusal bozukluklar okulların kapalı olduğu dönemlerdeki akademik kayıplardan çok daha büyük ve şiddetlidir. Okul, çocukların sadece sınıfların değil, sosyal normların da öğrenildiği, öz kontrol becerilerinin kazanıldığı bir alandır. gelişmiş, gerçek ve sosyal ilişkiler kazanılır Bu ihtiyaçları karşılayamayan çocuklarda fiziksel ve duygusal sorunların birçok ihtiyacını karşıladık. dedi.

Uzm’un okula gitme zamanı konusunda hem çocukların hem de ailelerin endişe duyması yaygındır. Dr. Tugen, Özellikle koronavirüs devam ederse sürece uyum sağlanırsa okulla ilgili sorunları gözden geçireceğiz ve COVID-19 için aile planları ‘Çocukların okul garantilerine uyup uymaması olağan olacak’ gibi endişeleri gündeme getirecek. hijyen kurallarına düzenli olarak uyulacak mı? Anksiyetenin bulaşıcı olduğunu biliyoruz ve ebeveynler çocuklara bakım verildiğinde çocuğun okula gitme motivasyonu azalacaktır. Uzun süredir okula gitmeyen çocuklarda uyku bozukluğu ve sabah erken kalkmada zorluk, çocukların okula uyumunu olumsuz etkiliyor. Çoğu çocuk ve genç ya yeni bir okula başladı ya da son 1,5 yıldır okula gidemedikleri için arkadaşları ve öğretmenleri ile özdeşleşemediler. Bilinmeyen ortamlar, bazı çocuklar ve insanlar için ulaşımı zorlaştırabilir. Akıl sağlığı sorunları olan çocuklar okula kolayca uyum sağlayabilirler. Örneğin, engellerle ilgili kaygı ve öğrenme zorluğu, çocukların derslerle ilgili kaygılarını artırabilir. Özellikle küçük çocuklarda ayrılık endişesi okul reddinin temel nedenlerinden biridir. dedi.

Çocuğunuza okula uyum sağlaması için zaman tanıyın #2

Okul Tesisine Uyum 4 FİNANS

tecrübe. Dr. Leyla Ezgi Tügen, böyle zor bir durumda yapılması gerekenleri şöyle değerlendiriyor: “Anne-babalar olarak koronavirüs hakkında normal kaygılarımızın olduğunu bize bildirin, tedaviler hakkında okuldan bilgi alalım, birbirimize destek olalım ve işbirliği yapalım. Hem ebeveynler hem de öğretmenler 1 aylık okula uyum sağlamayı düşünmeli ve çocuklarının akademik yüklerden ziyade okula gelme motivasyonlarını artırmaya yönelik birincil faaliyetlere sahip olmalıdır. Aileler zaten uyku, beslenme, oyun, ders ve aile ile evde kalma süreleri gibi günlük rutinlerini okul egzersizlerinden sonra ayarlıyorlar, hafta sonları bile rutinlerde herhangi bir bozukluk yok, kurallar sert değil ama net. . Evin çevresinde her zamanki okula göre düzenlemeler yapılacak ve akşamları çocukla birlikte çuval, giysi ve ekipman hazırlığı yapılacaktır. Uyum sürecinde yapmadıkları en önemli şeylerden biri, durumu daha da kaotik hale getiren zorluklardan dolayı çocuğu okula göndermemeleridir. Okula uyum sürecindeki zorluklar konusunda öğretmenlerle işbirliği yapmak önemlidir ancak 1 aydan fazla okul reddi veya okula gitmeme durumunda mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatristinden yardım alınması gerekir.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK