Anıları aklınızdan çıkarmanıza yardımcı 5 psikolojik teknik

Anıları aklınızdan çıkarmanıza yardımcı 5 psikolojik teknik

109
0
PAYLAŞ

Size yardımcı olacak 5 farkındalık tekniği

Beyin anlaşılması en zor organlardan biridir. Hala beyin problemleriyle ilgili birçok sorun var. Bazen kokunun sesi bizi beklenmedik anılara bağlar; bazen hatırlamaya çalıştığımız şeyler bizden daha uzaktadır. Ancak bazı talihsizliklerin sonsuza kadar aklımızda kaldığını ve onlardan kurtulmamızın imkansız olduğunu bir şekilde unutmak isteriz. Eşikteki nehirlerimizi daha da adaletsiz kılan da budur. İşte unutmak istediğiniz anılarınızdan kurtulmak için bazı teknikler…

1 numaralı araç sürmenize yardımcı olacak 5 farkındalık tekniği

1. TEKRAR DÜŞÜNMEYİN

Annenizin telefon numarasını hatırlamak istiyorsanız, muhtemelen hafızanızda defalarca tekrar edeceksiniz. Unutma sanatı ise tam tersi şekilde işler: Aklına ne zaman gelirse, onu bir kenara at. Ayrıca kendinizi hatırlamak istemediğiniz başka bir şey hakkında düşünmeye zorlayın. Bunu yeterince sık yaparsanız, ilgili bellek muhtemelen kaybolacaktır.

2. İÇERİK DEĞİŞİKLİĞİ

Kötü hafızanızı düşündüğünüzde, nerede olduğunuzu, kaç yaşında olduğunuzu, ne giydiğinizi veya kim olduğunuz gibi pek çok şeyi hatırlayabilirsiniz. Araştırmacılar, herhangi bir belleğin bir deneyim bağlamıyla bağlantılı olduğunu ve bu bağlamın hatırlamamıza yardımcı olduğunu tespit etti. Yani unutmak istiyorsanız, bağlam değiştirilmelidir.

Gerçekten tartışmalı olmayan bazı yeni ayrıntılar eklemeye çalışın ve farklı durumlarda durum hakkında düşünmeye başlayın. En sonunda kafanız o kadar karışacak ki hafızayı kafanızdan silecek.

3. anılar inşa edin

Bu numara sadece unutmak istediğiniz bir şey yaşadıktan sonra bir şey yaparsanız işe yarar. Hatırlamak istemediğin bir şeyi yaptıktan sonra, o zamana dair hatırladığın bir şey yapmalısın ve o daha güçlüdür.

Örneğin, eski bir arkadaşınızla garip bir konuşma yaptıysanız, uzun zamandır istediğiniz bir şeyi satın alabilir, lunaparka gidebilir veya sevdiğiniz biriyle kucaklaşabilirsiniz çünkü fiziksel temasın olumlu bir etkisi vardır. Ve elbette, dikkatinizi dağıtırken, ne olduğunu düşünmenize gerek yok, aksi takdirde bitişik bağlamı unutmayı daha da zorlaştıracaksınız.

4. olumlu tutumda farklılık gösterir

Kötü bir anıyı her düşündüğünüzde, kötü anıları iyi olanlarla değiştirmek için gerçekten olumlu bir şey hatırlamaya çalışın. Örneğin, arkadaşlarınıza gereksiz bir şey söylüyorsanız ve o anda unutmak istiyorsanız, gerçekten ustaca veya esprili bir şekilde söylediğiniz bazı şeylerden bahsedin. Bunu, unutmak istediğiniz anıyı hatırladığınız kadar sık ​​yapın ve sonunda, en son hatırlayacağınız an gelecektir.

5. GÖRÜNÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRİN

Bazen çok fazla düşünür ve yapmamamız gereken bir şey için endişeleniriz. Bazı durumlarda, o anları düşündüğümüzde yanlış bir yön olabilir. Hafızanızı analiz etmeye çalışın ve farklı bir bakış açısıyla düşünün. Gerçekten kötü bir şey olmuyor ya da belki de iyi için.

Kendinizi ikna edemiyorsanız ve başkalarının fikrine sahip değilseniz, birisine hafızanızdan bahsedin. Bir şeyler hakkında çok fazla düşündüğünüzü söylemek insani bir duygu olabilir ve duygularınızın ve anılarınızın birlikte kaymasına izin vereceksiniz.

Size yardımcı olacak 5 farkındalık tekniği

Size yardımcı olacak 5 farkındalık tekniği

Beyin anlaşılması en zor organlardan biridir. Hala beyin problemleriyle ilgili birçok sorun var. Bazen koku ya da ses bizi beklenmedik anılara bağlar; bazen hatırlamaya çalıştığımız şeyler bizden daha uzaktadır. Ama bir şekilde bazı talihsizliklerin sonsuza dek aklımızda kaldığını ve onlardan kurtulmamızın imkansız olduğunu unutmak istiyoruz. Eşikteki nehirlerimizi daha da adaletsiz yapan da budur. İşte unutmak istediğiniz anılarınızdan kurtulmak için bazı teknikler…

1 numaralı araç sürmenize yardımcı olacak 5 farkındalık tekniği

1. TEKRAR DÜŞÜNMEYİN

Annenizin telefon numarasını hatırlamak istiyorsanız, muhtemelen hafızanızda defalarca tekrar edeceksiniz. Unutma sanatı ise tam tersi şekilde çalışır: Aklına ne zaman gelse, onu bir kenara at. Ayrıca kendinizi hatırlamak istemediğiniz başka bir şey hakkında düşünmeye zorlayın. Ancak bunu yeterince sık yaparsanız, o sarılmış hafıza muhtemelen yok olacaktır.

2. İÇERİK DEĞİŞİKLİĞİ

Kötü hafızanızı düşündüğünüzde, nerede olduğunuz, kaç yaşında olduğunuz, ne giydiğiniz veya kim olduğunuz gibi birçok şeyi hatırlayabilirsiniz. Araştırmacılar, bazı hafızanın bir deneyim bağlamıyla bağlantılı olduğunu ve bu bağlamın insanların hatırlamalarına yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Yani unutmak istiyorsanız, bağlam değiştirilmelidir.

Gerçekten tartışmalı olmayan bazı yeni ayrıntılar eklemeye çalışın ve farklı durumlarda durum hakkında düşünmeye başlayın. En sonunda kafanız o kadar karışacak ki hafızayı kafanızdan sileceksiniz.

3. anılar inşa edin

Bu numara sadece unutmak istediğiniz bir şey yaşadıktan sonra bir şey yaparsanız işe yarar. Hatırlamak istemediğin bir şeyi yaptıktan sonra, o zamana dair hatırladığın bir şey yapmalısın ve o daha güçlüdür.

Örneğin, eski bir arkadaşınızla garip bir sohbetiniz olduysa, uzun zamandır bir şeyler satın almak, lunaparka gitmek ya da sevdiğiniz biriyle kucaklaşmak istediniz çünkü fiziksel temasın olumlu bir etkisi var. Ve elbette, dikkatinizi dağıtırken, ne olduğunu düşünmenize gerek yok, aksi takdirde bitişik bağlamı unutmayı daha da zorlaştıracaksınız.

4. Olumlu tutum farkı

Kötü bir anıyı her düşündüğünüzde, kötü anıları iyi olanlarla değiştirmek için gerçekten olumlu bir şey hatırlamaya çalışın. Örneğin, arkadaşlarınıza gereksiz bir şey söylediyseniz ve o anda unutmak istiyorsanız, gerçekten akıllıca veya esprili bir şekilde söylediğiniz bazı şeylerden bahsedin. Bunu, unutmak istediğiniz anıyı hatırladığınız kadar sık ​​yapın ve sonunda, en son hatırlayacağınız zaman gelecektir.

5. GÖRÜNÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRİN

Bazen çok fazla düşünür ve yapmamamız gereken bir şey için endişeleniriz. Bazı durumlarda, o anları düşündüğümüzde yanlış bir yön olabilir. Hafızanızı analiz etmeye çalışın ve farklı bir perspektiften düşünün. Gerçekten kötü bir şey olmuyor ya da belki de iyi için.

Kendinizi ikna edemiyorsanız ve başka birinin fikrine ihtiyaç duyuyorsanız, birine hafızanızdan bahsedin. Bir şeyler hakkında çok fazla düşündüğünüzü söylemek insani bir duygu olabilir ve duygularınızın ve anılarınızın birlikte kaymasına izin vereceksiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK