Kas Kütlesini Artırmanın ve Şekillendirmenin Yolu

Kas Kütlesini Artırmanın ve Şekillendirmenin Yolu

109
0
PAYLAŞ

Kış aylarında kas geliştirme sürecinizi yönetirken, diyetiniz de spesifik olmalıdır. Bu nedenle, doğru karbonhidratları doğru proteinlerle birleştirmek, kas geliştirme sürecinin en önemli anahtarıdır. Kış aylarının kasların en hızlı oluştuğu dönemler olduğu düşünüldüğünde uzmanlar kas kütlesini artırmak için hipertrofi (kas geliştirme) aşamasına giren sporcuların beslenmede doğru stratejiler kullanarak hızlı sonuç alabileceklerini söylüyorlar.

Doku sentezini başlatmak için protein ihtiyacı artar

Çiğ fıstık, çiğ fındık, çiğ kaju, çiğ badem, ceviz ve avokado, kas geliştirme sürecinde tüketilmesi gereken kaliteli yağlar olarak öne çıkıyor. FitChef Beslenme Uzmanı Özgül Yıldız Ne yaparsanız yapın kaslarınızı istediğiniz şekle getiremiyorsanız sorun beslenmenizde olabilir” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor;

Kas geliştirme ve dayanıklılık için karbonhidrat ve protein içeren yiyecekler yemek önemlidir. Egzersiz yaparken egzersiz öncesi ve sonrası tüketilen tüm besinler özenle seçilmelidir. Egzersizden önce ve sonra doğal protein tüketmek önemlidir.

Kas hipertrofisi için tüketilmesi gereken kaliteli proteinleri yumurta akı, kırmızı et, hindi eti, balık eti, tavuk eti ve süzme peynir olarak sıralayabiliriz. Yıpranmış kas ve dokuları onarmak ve doku sentezini yeniden başlatmak için protein ihtiyacı çok yüksektir. Özellikle kas hipertrofisi programları ile gün boyu protein alımı çok önemlidir. Biyolojik ritmin devamı ve doğru hormonal salınımlar için 3-4 saatte bir vücuda yeterli miktarda protein almanız gerekir.

Kadınların ince kaslarda aktif olması önemlidir.

Tip 1 olarak adlandırılan ince kas lifleri vücuttaki hareketin dayanıklılığını ve devamlılığını sağlar. Tip 2 kaslar güç ve hız ile ilgilidir. Tip 1 kasların kadın anatomisinde bulunma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle büyük kasları erkeklerden 1/3 daha yavaş gelişir. Kadınlar, uzmanların rehberliğinde uygun şekilde beslenip ince kasları çalıştırıldığında kolaylıkla atletik bir vücuda sahip olabilirler. Ancak ince kasları çalıştırmak, kalın tip 2 kasları çalıştırmak kadar enerji harcamadığından porsiyonlardaki karbonhidrat içeriği azaltılmalıdır. Aslında kadınların yüksek proteinli, dengeli beslenme ile atletik bir vücuda kavuşması çok kolaydır.

Haftada 4 gün antrenman yapan 80 cm, 80 kg’lık bir kişi için kas yapmak için örnek menü;

Sabah; 6 yumurtalı omlet // yarım avokado // 100 gr yulaf lapası

Öğleden sonra; 200 gram ızgara köfte // 200 gram buğulanmış siyah pirinç // kuşkonmaz

Akşam; 200 gr pişmiş hindi // 100 gr bulgur // ızgara sebze ve yoğurt

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK