Cildi Yaşlandıran Nedenler

Cildi Yaşlandıran Nedenler

102
0
PAYLAŞ

Yaşlandıkça cildimizin elastikiyeti azalır kollajen, Yağ dokusu ve nem tutma kapasitesi azalır. Bunun sonucunda ciltte kırışıklık, sarkma, donuk görünüm, leke gibi sorunlar gelişir. Yaşlanma doğal bir süreçtir ve elbette önlenemez. Ancak bazen ihmalimizden dolayı bakımımıza yeterince dikkat etmiyoruz, bazen de doğru olduğuna inandığımız yanlış alışkanlıklarımız cildimizin yaşlanma takvimini ilerletiyor.

  • “Kış güneşi yakmaz” diyerek korunmamak

Dermatolog Dr. Nilüfer Hairless, cildimizi yaşlandıran en önemli çevresel faktörün güneşin zararlı ışınları olduğunu hatırlatarak, “Ayrıca kar taneleri güneş ışınlarının yüzde 50 ila 90’ını cilde yansıtabilir. Bu nedenle sadece yazın değil kışın da özellikle karlı günlerde güneşin zararlı ışınlarından korunmak çok önemli” diyor. Bunun nedeni cildimizin zararlı UVA ve UVB ışınlarıyla desteklediği elastin ve kollajen yapısındaki bozulmadır. Ve sonuç olarak; Ciltte incelme, kuruluk ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Ayrıca cilt tonu farklılıkları, kalıcı kahverengi ve kırmızı lekeler ve çok daha önemli cilt kanseri gelişebilir. Bu nedenle, havanın güneşli veya bulutlu olmasına bakılmaksızın ve dört mevsim boyunca, güneş koruma faktörü 30 ve üzeri olan bir ürünü düzenli olarak kullanmalısınız. Güneşin zararlı ışınlarını yansıttığı için karda ve güneşli havalarda koruyucu ürünün 2 saatte bir uygulanmasında fayda vardır.

  • Sağlığa yeterince dikkat etmemek

Sağlıklı bir cilt için neler yapabilirsiniz? Bunu düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen şey düzenli cilt bakımıdır. Ancak sağlıklı ve genç bir cilt için öncelikle vücudumuzun genel sağlığına önem vermeliyiz. Örneğin kansızlık ve vitamin eksiklikleri ciltte solgunluk ve kırışıklıklara neden olur.

  • Cildi düzenli olarak nemlendirmez

Erken yaşlanmaya neden olan bir diğer önemli kötü alışkanlık ise düzenli olarak nemlendirici ürünler kullanmamaktır. İlerleyen yaşla birlikte cilt yapısındaki ter ve sebum bezlerinde, kıl köklerinde, damarlarda, sinirlerde ve bağ dokusunda fonksiyonel ve yapısal gerilemeler meydana gelir. Cilt daha az terledikçe ve daha az yağlı hale geldikçe nemini kaybeder. Nemsiz cilt ayrıca kurur, hasara meyilli olur ve daha erken yaşlanır. Sabah duştan sonra ve akşam yüzünüzü temizledikten sonra mutlaka cildinize nemlendirici sürün. Ürünün cildinize daha iyi nüfuz edebilmesi için kuru olmadığı sürece suyla temas ettikten hemen sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

  • Herhangi bir makyaj ürününü çıkarmadan yatağa gidin

Dermatolog Dr. Nilüfer Tüysüz, makyaj ürünlerinin özellikle cilt kapatıcıların aşırı miktarda saatlerce ciltte kaldığını vurgulayarak, “Bunun nedeni makyaj sonucu sivilce, siyah nokta, iltihaplı sivilce ve kırışıklık gibi önemli sorunların gelişmesidir. -yukarı. izlendi. özellikle cildin gözeneklerini tıkayan kapatıcı. Yatmadan önce yüzünüzü temizlemek cildinizi kir, yağ ve ölü hücrelerden arındıracaktır.

  • İçeriği bilinmeyen kozmetik kullanımı

İçeriği bilinmeyen kozmetik ürünlerin ve şifalı bitki olarak satın alınıp kullanılan ürünlerin ne kadar işe yaradığı tartışılır. Çünkü bu ürünlerin nasıl çalıştığı bilinmiyor. Örneğin bitkisel bir ürün güneşle temas ederse renklendirici ürüne dönüşebilir veya alerjik egzamaya neden olabilir. Yapısı gereği ciltte kırışıklığa neden olabilecek daha fazla toksik madde ve daha da kötüsü kanserojen bir madde içerebilir.

  • Aşırı sıcak veya soğuk suyla duşlar

Aşırı sıcak suyla duş almak da cildimizi kurutarak doğal nemini kaybetmesine neden olur. Ayrıca kan damarlarını genişleterek rozasea gibi hastalıkları kötüleştirebilir. Duş alırken suyun sıcak olduğundan emin olun.

  • Kozmetikte abartı

“Eksik vitaminlerin doldurularak doldurulması cilt sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz için çok önemli. Ancak herkesin yüksek dozları cilt üzerinde toksik etki yapabilir” diye uyardı dermatoloji uzmanı Dr. Nilüfer Tüysüz Ayrıca mezoterapi, peeling ve lazer dolgu gibi sık yapılan uygulamalar bilimsel aralıklara bağlı kalmaksızın cildin doğal yapısını bozuyor. derinin ana yapısındaki bozulmalar sonucunda enfeksiyon ve renk değişikliği meydana gelebilir.

  • Daha az su, daha fazla çay ve kahve için

Çok az su içmek cilt tonu kaybına neden olur. Cilt sağlığı için günde 8-10 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar cildi genç tuttuğu için gün içerisinde kahve ve çay (yeşil, siyah, adaçayı, kuşburnu papatyası gibi) içmek faydalıdır. Ama dikkat et! İçeriğindeki kafein ve tanen gibi maddeler “yararlı” iddiasıyla aşırı miktarda tüketildiğinde ciltte kuruluk ve kansızlığa bağlı olarak ciltte solgunluğa neden olabilir.

  • Karbonhidrat ve doymuş yağ oranı yüksek bir diyet

Yüksek karbonhidratlı ve yüksek yağlı bir diyet gibi yetersiz beslenme insülin direncimizi etkiler. Ani kilo alımları çatlaklara, ani kilo alımları cildin sarkmasına neden olur. Cildinizi uzun yıllar genç tutmak için sebze ve meyveden zengin, şeker ve tuzdan, özellikle A, C ve E vitaminlerinden az beslenmelisiniz. Orantılı olarak bakliyat, balık ve kuruyemiş tüketmeyi unutmayın.

Sigara ve alkol tüketimi cildimizin erken yaşlanmasına neden olan başlıca faktörlerdir. Ayrıca sigara dumanına maruz kalmanın yanı sıra sigara içmek de cildimizi olumsuz etkiler. Nikotin, cildin üst tabakasındaki su tutulmasını azaltarak ve cildin bağ dokusundaki kolajenin parçalanmasına neden olarak kırışıklık oluşumunu tetikler. Ayrıca esnekliği kaybolan cilt soluk ve kirli bir renk alır.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK